Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia UNESCO a veda

Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

Na nedatovanej snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objekt, ktorý v marci 2024 poškodil dom na Floride. NASA v pondelok 15. apríla 2024 potvrdila, že objekt pochádzal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Foto: TASR/AP

Pracovníci NASA objekt prevzali pred vyše dvomi týždňami na analýzu.

Washington 16. apríla (TASR) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok potvrdil, že objekt, ktorý v marci poškodil dom na Floride, pochádzal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Alejandro Otero, majiteľ poškodeného domu v meste Naples na juhozápade amerického štátu Florida, na sociálnej sieti X 8. marca napísal, že na jeho dom sa zrútil podozrivý kovový predmet, prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil jeho syna. Pri incidente sa nikto nezranil.

Pracovníci NASA objekt od neho prevzali pred vyše dvomi týždňami na analýzu. Na základe skúmania určili, že ide o úlomok z podporného zariadenia, ktoré sa používa na upevnenie batérií na nákladnú paletu.

Potvrdili sa tak predošlé odhady vesmírnych pozorovateľov. Tí tvrdili, že k incidentu na Floride došlo v čase a na mieste, ktoré sa presne zhodujú s oficiálnymi predpoveďami atmosférického zhorenia úlomku nákladnej palety so starými batériami, odhodenej z ISS v roku 2021.

Podľa NASA je predmet vyrobený z kovovej zliatiny Inconel, váži 0,7 kilogramu, má výšku desať centimetrov a priemer približne 2,5 centimetra.

NASA prisľúbila, že preskúma, ako trosky prežili úplné zničenie v atmosfére a podľa toho zmodernizuje svoje technické modely.