Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia UNESCO a veda

Patenty a nové technológie zo Slovenska predstaví Trans Tech Burza

Trans Tech Burza Foto: http://nptt.cvtisr.sk

Trans Tech Burza má umožniť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi vedeckou a podnikateľskou sférou.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Patenty, nové technológie a projekty. Aj to môžu vidieť návštevníci na podujatí s názvom Trans Tech Burza. Má spojiť najlepšie aplikačné ciele slovenskej vedy s firmami, ktoré sa nebránia inováciám. Bude sa konať 11. a 12. novembra v Bratislave. TASR o tom informovala Michaela Španková zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

Podľa jej slov Trans Tech Burza reaguje na výraznejšie zameranie našej vedy smerom k podpore jej výstupov do praxe. Preto chce vytvoriť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi vedeckou a podnikateľskou sférou. "Prezentované tu budú možnosti hlavných univerzitných a vedeckých parkov smerom k transferu technológií. Podnikatelia sa dozvedia o vznikajúcich univerzitných vedeckých parkoch či výskumných centrách a ich aktivitách, ktoré by mohli využiť pri svojom podnikaní," povedala Španková.

Na podujatí sa preto organizujú prednášky, postre a bilaterálne stretnutia. Vedci dostanú možnosť vo forme postrov predstaviť svoje konkrétne technológie, know how či patenty. Návštevníci sa tak môžu tešiť na tandemový fotodetektor pre extrémne teplotné podmienky, prísadu na zlepšenie cetánového čísla dieselových palív, testovanie komponentov elektromobilov a hybridných vozidiel, či na experimentálne elektrické vozidlo Edison.

Vďaka tomu by mali podnikatelia získať prehľad o vedeckých výstupoch určených na komerčné použitie. "Môžu tu nájsť partnerov do spoločného aplikačného výskumného projektu, ktorý by riešil potreby ich firmy. Majú tiež šancu na akvizíciu technológie alebo patentu s inovačným potenciálom pre ich spoločnosť," dodala Španková.

Na dvojdňovej akcii sa predstavia aj vedecké a univerzitné parky, ako napríklad bratislavský Univerzitný vedecký park pre biomedicínu, Martinské centrum pre biomedicínu, košický Medicínsky univerzitný vedecký park či Výskumné centrum Žilinskej univerzity.

Organizátormi podujatia sú SAV a Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou a Univerzitou Komenského v Bratislave, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika a Technickou univerzitou v Košiciach, Žilinskou univerzitou, Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícii a obchodu (SARIO). Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstvo hospodárstva SR.