Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia UNESCO a veda

Počas meteorického roja Perzeíd možno vidieť až 45 meteorov za hodinu

Ilustračné foto Foto: TASR Michal Svítok

Roj Perzeíd je aktívny od konca júla do polovice augusta, a jednotlivé meteory budú pozorovateľné až do septembra.

Bratislava 12. augusta (TASR) - V sobotu je možné pozorovať meteorický roj Perzeíd. Svetelný vplyv Mesiaca nebude prekážať, keďže bude len tri a pol dňa pred novom. TASR o tom informovala Andrea Nozdrovická zo Slovenskej akadémie vied (SAV) s tým, že tento rok budú priaznivé podmienky na pozorovanie s možnosťou vidieť až 45 meteorov za hodinu.

Roj Perzeíd je aktívny od konca júla do polovice augusta, a jednotlivé meteory budú pozorovateľné až do septembra. "Šírka prúdu je zhruba 65 miliónov kilometrov. Centrálne vlákno je pomerne úzke (asi 10 miliónov kilometrov) - za štyri dni okolo maxima stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd," priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Dôvod, prečo je "padajúce hviezdy" možné pozorovať každý rok v rovnakom období, spočíva podľa Svoreňa v tom, že Zem je pri svojom obehu okolo Slnka každý rok okolo 12. augusta najbližšie k dráhe materskej kométy Perzeíd. Tou je kométa 109P/Swift-Tuttle, z ktorej v blízkosti perihélia unikajú prachové častice. Pri vniknutí do zemskej atmosféry zhoria a vidíme tak úkaz meteoru.

Pozorovanie meteorického roja Perzeíd je populárne vďaka priaznivým podmienkam počas teplých letných nocí. Ako uviedla Nozdrovická, najväčší počet meteorov za hodinu je však možné pozorovať 4. januára počas aktivity meteorického roja Kvadrantíd.