Quantcast
< sekcia UNESCO a veda

Posádka prvého súkromného letu Axiom Mission 1 sa vrátila z ISS

Na archívnej snímke pohľad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z Atlantisu. Foto: TASR/AP

Štvorica mala na ISS pôvodne stráviť iba osem dní, napokon sa jej pobyt predĺžil na 15 dní; celkovo bola vo vesmíre 17 dní. Posádka počas pobytu na ISS uskutočňovala vedecké pokusy.

Washington 25. apríla (TASR) - Posádka prvej plne súkromnej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) sa v pondelok úspešne vrátila na Zem. Kapsula Endeavour dosadla na hladinu Atlantického oceána pri pobreží amerického štátu Florida o 13.06 h miestneho času (19.06 h SELČ), informuje tlačová agentúra AFP.

Kapsula vstúpila do atmosféry rýchlosťou 28.000 kilometrov za hodinu, na hladine pristála pomocou štyroch veľkých padákov.

Štvorčlenná posádka výpravy Axiom Mission 1, ktorú tvorili traja biznismeni a jeden bývalý astronaut americkej vesmírnej agentúry NASA, strávila na ISS viac než dva týždne. Jej návrat bol pre nepriaznivé poveternostné podmienky niekoľkokrát odložený.

Spoločnosť Axiom Space zaplatila súkromnej spoločnosti SpaceX za prepravné služby a agentúre NASA za využívanie ISS, pričom od troch magnátov vybrala po 55 miliónov dolárov.

Štvorica mala na ISS pôvodne stráviť iba osem dní, napokon sa jej pobyt predĺžil na 15 dní; celkovo bola vo vesmíre 17 dní. Posádka počas pobytu na ISS uskutočňovala vedecké pokusy.

Výprava Axiom Mission 1 odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride 8. apríla v kozmickej lodi Crew Dragon, ktorú vyniesla do vesmíru nosná raketa Falcon 9. Oba systémy sú z dielne spoločnosti SpaceX.

Posádku tvorili španielsko-americký astronaut Michael López-Alegría, americký podnikateľ Larry Connor, izraelský podnikateľ Ejtan Stibbe a kanadský investor Mark Pathy. López-Alegría je bývalý astronaut NASA a viceprezident spoločnosti Axiom Space.

Spoločnosť Axiom Space, ktorá bola založená v roku 2016, sa chce v budúcnosti stať významným hráčom na vesmírnom trhu a plánuje zostrojenie vlastnej komerčnej vesmírnej stanice na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme.