Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. november 2024Meniny má Martin a Maroš
< sekcia UNESCO a veda

Prelet bolidu pri R. Sobote sa pravdepodobne skončil pádom meteoritov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Lokalita pravdepodobného dopadu dlhá asi 12 kilometrov a široká necelý kilometer sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Málinec v zalesnenej oblasti horného toku Ipľa.

Rimavská Sobota/Ondrějov 30. júla (TASR) - Pondelkový prelet bolidu v okolí Rimavskej Soboty sa pravdepodobne skončil pádom meteoritov na juhu stredného Slovenska. Najväčší z nich môže mať podľa vedcov hmotnosť dva kilogramy. Na svojej webovej stránke o tom informoval Astronomický ústav Akadémie vied (ASU AV) Českej republiky v meste Ondrějov, ktorý dráhu telesa prepočítaval.

Základné parametre preletu bolidu atmosférou určili na základe informácií z piatich pozorovacích staníc na území Maďarska a Slovenska. "Ukázalo sa, že bolid prenikol dostatočne hlboko do atmosféry, čo spolu s ďalšími údajmi a okolnosťami nasvedčuje tomu, že došlo k pádu meteoritov na zemský povrch," skonštatovali vedci z ASU AV ČR.

Teleso s hmotnosťou niekoľko desiatok kilogramov vstúpilo do zemskej atmosféry podľa odborníkov v pondelok o 15.18 h a prvýkrát ho zaznamenali vo výške 63 kilometrov nad zemským povrchom juhovýchodne od Rimavskej Soboty. Bolid letel severozápadným smerom, v nižších výškach ho odpor atmosféry výrazne brzdil a ďalej sa rozpadal. Najväčší úlomok prestal byť pozorovateľný vo výške necelých 26 kilometrov asi päť kilometrov od vodnej nádrže Málinec v okrese Poltár.

"Celú svetelnú dráhu dlhú takmer 50 kilometrov preletel bolid za necelé štyri sekundy. I keď väčšina pôvodnej hmoty zhorela v atmosfére, je veľmi pravdepodobné, že mnoho prevažne menších meteoritov dopadlo až na zemský povrch. Najväčší meteorit môže mať hmotnosť až dva kilogramy, menšie budú mať desiatky až stovky gramov," priblížil ASU AV ČR.

Lokalita pravdepodobného dopadu dlhá asi 12 kilometrov a široká necelý kilometer sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Málinec v zalesnenej oblasti horného toku Ipľa. Ak sa meteority podarí nájsť, zaradili by sa podľa vedcov do vzácnej kategórie meteoritov s rodokmeňom.