Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia UNESCO a veda

Ruskí vedci dostali prvé údaje z mesačného modulu Luna-25

Na tomto obrázku z videa zverejneného spoločnosťou Roscosmos State Space Corporation raketa Sojuz-2.1b s automatickou stanicou mesačného landeru Luna-25 štartuje zo štartovacej rampy na kozmodróme Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe v piatok 11. augusta. 2023. Foto: TASR/AP

Predchádzajúca lunárna misia Moskvy, Luna-24, sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru.

Moskva 13. augusta (TASR) – Ruskí vedci začali analyzovať prvé údaje, ktoré dostali z vesmírnej sondy Luna-25 smerujúcej k Mesiacu po úspešnom spustení jej vedeckých prístrojov. Oznámila to v nedeľu ruská vesmírna agentúra Roskosmos. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters a DPA.

"Luna-25 pokračuje v lete k prirodzenej družici Zeme. Všetky systémy automatickej stanice pracujú správne, komunikácia s ňou je stabilná, energetická bilancia je pozitívna," uviedol Roskosmos vo vyjadrení zverejnenom prostredníctvom komunikačnej aplikácie Telegram.

Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za takmer 50 rokov v noci na piatok z kozmodrómu Vostočnyj na východe krajiny. Na obežnú dráhu Mesiaca by sa modul Luna-25 mal dostať v stredu. Pristátie v oblasti južného pólu Mesiaca plánujú na 21. augusta.

Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a analyzovať pôdu, ako aj vykonávať dlhodobý vedecký výskum. Misia má prispieť aj k vývoji technológie pre mäkké pristátia.

Predchádzajúca lunárna misia Moskvy, Luna-24, sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru.

Na Mesiaci sa zatiaľ podarilo pristáť iba trom krajinám – Sovietskemu zväzu, Spojeným štátom a Číne. India a Rusko chcú byť prvými krajinami, ktorým sa podarí pristáť v oblasti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Indická misia Čandraján-3 (Mesačná loď 3) odštartovala 14. júla a pokus o pristátie na Mesiaci sa očakáva okolo 23. augusta.