Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia UNESCO a veda

Rusko chce oddeliť moduly ISS a vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu

Pohľad z vesmírnej stanice ISS. Foto: TASR/AP

ISS by mala vydržať na obežnej dráhe do roku 2024, ale po tomto roku budú niektoré moduly stanice oddelené.


Moskva 25. februára (TASR) - Rusko chce v budúcnosti oddeliť svoju časť Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a vytvoriť vlastnú vesmírnu základňu. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú Federálnu kozmickú agentúru (Roskosmos).

Agentúra vo vyhlásení uviedla, že ISS by mala vydržať na obežnej dráhe do roku 2024, ale po tomto roku budú niektoré moduly stanice oddelené. Na ich základe bude vybudovaná stanica, ktorá zabezpečí pokračovanie ruskej prítomnosti vo vesmíre.

Oznámenie prišlo len niekoľko hodín predtým, ako dvaja americkí astronauti opustili stanicu kvôli oprávam na vonkajšej časti ISS. Kozmonauti NASA Barry Wilmore a Terry Virts vyšli do vesmírneho priestoru, aby pripravili kabeláž na spojenie s novými, vyvíjanými vesmírnymi modulmi, oznámila americká vesmírna agentúra.

ISS prevádzkujú od roku 1998 Rusko, Spojené štáty, Európska vesmírna agentúra (ESA) a ďalší partneri projektu. Stanica má byť v prevádzke najmenej do roku 2020.

ESA privítala oznámenie Roskosmosu o štvorročnom predĺžení prevádzky stanice. NASA na ruské oznámenie nereagovala. Rusko tiež oznámilo, že do konca roka 2030 vyšle pilotovanú misiu na Mesiac, bližšie podrobnosti však neposkytlo.