Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia UNESCO a veda

STRÁVIL VO VESMÍRE 1000 DNÍ: Ruský kozmonaut sa stal prvým na svete

Na snímke ruský kozmonaut Oleg Kononenko. Foto: TASR/AP

Kononenko dosiahol historický míľnik v utorok. Od roku 2008 absolvoval päť letov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Moskva 5. júna (TASR) - Ruský kozmonaut Oleg Kononenko sa stal prvým človekom, ktorý strávil vo vesmíre 1000 dní. Oznámila to v stredu ruská vesmírna agentúra Roskosmos, píše TASR na základe správy agentúry AP.

Kononenko dosiahol historický míľnik v utorok. Od roku 2008 absolvoval päť letov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Jeho súčasná misia začala 15. septembra 2023, keď na ISS odletel s kozmonautom Nikolajom Čubom a astronautkou amerického NASA (Národného úradu pre letectvo a vesmír) Loral O'Harovou.

Ak sa Kononenkova misia skončí podľa plánu 23. septembra 2024, na obežnej dráhe Zeme strávi celkovo 1110 dní. Predošlý rekord času stráveného vo vesmíre svojho ruského kolegu Gennadija Padalku (878 dní, 11 hodín, 29 minút a 48 sekúnd) prekonal vo februári 2024.

Kononenko pre ruskú tlačovú agentúru TASS povedal, že medzi prvými, ktorí mu zablahoželali k historickému míľniku, boli jeho americkí kolegovia. ISS zostáva jednou z mála oblastí, kde Washington a Moskva naďalej úzko spolupracujú aj napriek ruskej invázii na Ukrajinu, pripomína AP.