< sekcia UNESCO a veda

Egyptológovia SAV v lokalite Tell el-Retábí odkryli nečakaný objav

Ilustračná snímka. Foto: TASR/TANJUG

Archeologická lokalita Tell el-Retábí sa nachádza v starom nílskom údolí Wádí Tumilát, medzi dnešnými mestami Zagazig a Ismailia.

Bratislava 11. októbra (TASR) - Egyptológovia z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV) a špecialisti podporení Nadáciou Gedíd Aigyptos absolvovali v septembri 11. výskumnú sezónu na archeologickej lokalite Tell el-Retábí. Odborníci sa tentoraz zamerali na málo známy severozápadný okraj pevnosti faraóna Ramessa III. z prvej polovice 12. storočia pred Kristom. Počas výskumu sa im nečakane podarilo odkryť ďalšie dve pevnostné hradby, ktoré sa navzájom čiastočne prekrývajú. Tento objav zásadne zmenil predstavu o podobe skúmanej pevnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

"Doteraz sme predpokladali, že na severnej strane pevnosti bola za Ramessa III. iba jedna hradba, ktorá mala v staroveku postačovať na jej obranu zo strany chránenej jazerom či mokraďou. Objavili sme však dve ďalšie. Jedna z nich bola päť metrov hrubá, tá druhá – vyššie položená a mladšia - mala až deväťmetrovú hrúbku," opísal nález Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV. Ako dodal, obe objavené hradby sú značne poničené zemnými prácami majiteľa susediaceho súčasného trhoviska.

Vo vnútri pevnosti archeológovia objavili masívnu stavbu z nepálených tehiel, ktorej vonkajší múr sa zachoval až do výšky takmer pol metra. Účel stavby zostáva zatiaľ neznámy. Vo vnútri ďalšej objavenej budovy sa doteraz našli dva podstavce stĺpov. Výskum tu odkryl aj viaceré misky, kostru ryby, koráliky a amforu z Tretieho prechodného obdobia (11. – 7. storočie pred Kristom).

Interpretácia a datovanie hradieb dávajú priestor pre viacero hypotéz. "Jednou z možností, ktorú zvažujeme, je, že spodné murivo ani nebolo hradbou. Mohlo slúžiť aj ako oporný či podkladový múr vyššie položenej hradby, založený na jej stabilizáciu vo vlhkom či blatistom brehu blízkej vodnej plochy v staroveku. Na tieto a ďalšie otázky súvisiace s podobou pevnosti či viacerých pevností v Tell el-Retábí nám budú vedieť poskytnúť odpovede až ďalšie výskumné sezóny," konštatuje egyptológ.

Archeologická lokalita Tell el-Retábí sa nachádza v starom nílskom údolí Wádí Tumilát, medzi dnešnými mestami Zagazig a Ismailia. Septembrová výskumná sezóna potvrdila, že Tell el-Retábí nebol len pevnosťou, ale aj obchodným a výrobným miestom. Demonštrujú to nálezy keramiky z Grécka a východného Stredomoria a hrubé prepálené vrstvy, odkryté medzi deväťmetrovou hradbou a masívnou stavbou.