Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia UNESCO a veda

Sonda NASA sa má zraziť s asteroidom v rámci testovacej misie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

DASR do asteroidu vrazí rýchlosťou približne 24.140 kilometrov za hodinu, keď bude asi 10.940 kilometrov od Zeme.

Washington 22. septembra (TASR) - Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má v noci na utorok 27. septembra zámerne vraziť do asteroidu. Ide o súčasť testovania systému obrany proti telesám v blízkosti Zeme (NEO). TASR správu prevzala vo štvrtok z webovej stránky stanice Sky News.

Sonda, ktorá je súčasťou misie Double Asteroid Redirection Test (DART), odštartuje z Vanderbergovej základne vesmírnych síl v americkom štáte Kalifornia. Má sa zraziť s asteroidom Dimorphos, ktorý má 170 metrov približne o 01.14 h SELČ, píše Sky News.

Dimorphos podľa NASA Zem neohrozuje, poskytuje však vhodné podmienky na testovanie. Cieľom je zistiť, či sa takto dajú vychyľovať asteroidy z ich dráhy.

DASR do asteroidu vrazí rýchlosťou približne 24.140 kilometrov za hodinu, keď bude asi 10.940 kilometrov od Zeme. Ide o prvú takúto skúšku technológie na odvrátenie asteroidu, píše Sky News. Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024 vyšle vesmírnu loď Hera, aby skúmala následky tejto zrážky.