< sekcia UNESCO a veda

Egypt opäť sprístupnil stupňovitú Džoserovu pyramídu

Turisti počas návštevy stupňovitej pyramídy kráľa Džosera, najstaršej z viac ako 100 pyramíd v Egypte, 30. mája 2013. Pyramídu postavili v 27. storočí pred n.l. pri dedine Sakkára v dnešnom Egypte. Nachádza sa 30 kilometrov južne od egyptskej metropoly Káhira. Foto: TASR/AP

Egyptská vláda plánuje koncom roka otvoriť aj nové Veľké egyptské múzeum (GEM) neďaleko pyramíd v Gíze; o päť rokov neskôr, ako sa pôvodne zamýšľalo.

Káhira 5. marca (TASR) - Egyptské úrady vo štvrtok po rokoch obnovy opätovne sprístupnili pre verejnosť Džoserovu stupňovitú pyramídu postavenú pred 4700 rokmi.

Približne 60 metrov vysoká pyramída dominuje rozsiahlemu pohrebisku Sakkára južne od hlavného mesta Káhira a je súčasťou staroegyptskej metropoly Memfis, lokality Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

"Ukončili sme obnovu prvej a najstaršej pyramídy v Egypte - pyramídy panovníka Džosera, zakladateľa Starej ríše. Je to prvá budova na svete postavená výlučne z kameňa," povedal na lokalite egyptský minister pre pamiatky a cestovný ruch Chálid Ananí, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

Stará ríša je známa ako éra staviteľov pyramíd.

Džoserovu stupňovitú pyramídu postavili okolo roku 2680 pred naším letopočtom pod vedením architekta Imhotepa. Interiér pamiatky v roku 1992 závažne poškodilo zemetrasenie. Obnova sa začala v roku 2006, avšak v rokoch 2011-2013 ju z bezpečnostných dôvodov prerušili.

V danom období totiž došlo v krajine k ľudovému povstaniu, počas ktorého zvrhli dlhoročného diktátora Husního Mubaraka a následný rozvrat negatívne zasiahol tamojší kľúčový cestovný ruch.

Na štvrtkovom opätovnom otvorení pyramídy sa zúčastnil egyptský premiér Mustafá Madbúlí, ako aj zahraniční veľvyslanci. Premiér vyhlásil, že renovácia pamiatky stála vyše 104 miliónov egyptských libier (zhruba šesť miliónov eur).

Egyptská vláda plánuje koncom roka otvoriť aj nové Veľké egyptské múzeum (GEM) neďaleko pyramíd v Gíze; o päť rokov neskôr, ako sa pôvodne zamýšľalo. V roku 2018 navštívilo Egypt 11,3 milióna turistov; v roku 2016 ich bolo 5,3 milióna.