Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia UNESCO a veda

Štúdia odhalila chemickú kontamináciu na vesmírnej stanici

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR

Vedci merali koncentrácie rôznych cieľových chemických látok v prachu zozbieranom z ISS.

Londýn 9. augusta (TASR) - Koncentrácie potenciálne škodlivých chemických látok v prachu z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) prevyšujú koncentrácie zistené v prachu z podláh mnohých amerických a západoeurópskych domácností, ukázal nový výskum. TASR informáciu prevzala zo stredajšej správy tlačovej agentúry DPA.

V historicky prvej štúdii svojho druhu vedci analyzovali vzorky prachu zo vzduchových filtrov v ISS a porovnali ich s organickými kontaminantmi, ktoré sa nachádzajú v domoch na Zemi.

Výskumníci z Birminghamskej univerzity v Británii, ako aj z amerického Glennovho výskumného strediska, ktoré spadá pod Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), tvrdia, že ich zistenia by mohli byť smerodajné pri navrhovaní a konštrukcii budúcich vesmírnych lodí.

Kontaminanty nájdené vo vesmírnom prachu zahŕňali polybrómované difenylétery, hexabrómocyklododekán, nové brómované spomaľovače horenia, organofosfátové estery, polycyklické aromatické uhľovodíky, perfluóralkylové látky a polychlórované bifenyly.

Podľa výskumníkov je potenciálnym zdrojom mnohých zistených látok používanie predmetov, ktoré si astronauti priniesli na palubu na osobné použitie, ako sú fotoaparáty, prehrávače MP3, tablety, zdravotnícke pomôcky a oblečenie.

Vysoké úrovne žiarenia môžu urýchliť starnutie materiálov vrátane rozkladu plastových výrobkov na mikroplasty a nanoplasty, ktoré sa v prostredí mikrogravitácie dostávajú do vzduchu.

Podľa štúdie to môže spôsobiť, že koncentrácie a relatívne množstvo chemických kontaminantov v prachu z ISS sa výrazne líšia od koncentrácií a relatívneho množstva v prachu z vnútorného mikroprostredia na Zemi.

Vedci merali koncentrácie rôznych cieľových chemických látok v prachu zozbieranom z ISS.

V prostredí s mikrogravitáciou, aká je na vesmírnej stanici, sa častice vznášajú v závislosti od prúdenia vo ventilačnom systéme a nakoniec sa usadzujú na povrchoch a prívodoch vzduchu.

Zistenia uverejnili vo vedeckom časopise Environmental Science & Technology Letters.