Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 20. september 2024Meniny má Meniny majú Ľuboslav a Ľuboslava
< sekcia UNESCO a veda

ŠTÚDIA: Znečistený vzduch škodí viac včelám a hmyzu ako škodcom

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Výsledky skúmania vedci zverejnili vo vedeckom žurnále Nature Communications.

Londýn 13. júla (TASR) – Včely a iný užitočný hmyz trpí znečistením vzduchu viac ako škodcovia ohrozujúci poľnohospodárske plodiny, uvádza nová štúdia. TASR informuje na základe správy servera Phys.org.

Vedci z Univerzity v Readingu sa rozhodli analyzovať údaje zo 120 vedeckých štúdií, aby porozumeli reakcii 40 rôznych druhov hmyzu z 19 krajín sveta na škodliviny ako je ozón, oxidy dusíka, oxid siričitý alebo pevné častice v ovzduší.

Skúmaním zistili, že efektivita opeľovačov vystavených znečistenému vzduchu klesla až o 39 percent, bylinožravé vošky však výrazne neovplyvnil. Medzi opeľovače patria včely, motýle a niektoré druhy nočných motýľov.

Výsledky skúmania vedci zverejnili vo vedeckom žurnále Nature Communications.

Počas štúdie skúmali vplyv rôznych látok na správanie a biológiu hmyzu. Analýza odhalila, že látky znečisťujúce vzduch výrazne a najvážnejšie ovplyvňujú schopnosť hmyzu nájsť zdroj potravy – v priemere ju znižujú o tretinu.

Najškodlivejšou látkou pre užitočný hmyz bol podľa štúdie ozón – užitočný hmyz pripravil až o 35 percent schopnosti vykonávať svoju úlohu v ekosystéme. Vážne škody napáchala už nízka dávka ozónu nepresahujúca bezpečnú úroveň stanovenú platnými predpismi pre kvalitu vzduchu. Výrazný negatívny vplyv mali aj oxidy dusíka.

Vedci predpokladajú, že negatívny vplyv látok znečisťujúcich ovzdušie je dôsledkom využívania rozdielnych zmyslov. Užitočný hmyz sa pri hľadaní kvetov, koristi či partnerov spolieha viac na pachové stopy, kým škodcovia využívajú primárne zrak. Škodliviny v ovzduší užitočný hmyz negatívne ovplyvňujú tým, že pachy menia alebo mu bránia vnímať ich.

"Znečistenie vzduchu je podceňovanou hrozbou pre hmyz, ktorý nám uľahčuje životy. Ak s ním niečo neurobíme, počet včiel opeľujúcich kvety a ôs prirodzene regulujúcich škodcov sa ešte viac zníži," vyhlásil hlavný autor štúdie Dr. James Ryalls z Univerzity v Readingu a dodal, že môžeme dospieť do bodu, kde budeme mať na výber iba zo samých zlých možností.