Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia UNESCO a veda

UNICEF: Pri pokuse dostať sa do Európy zahynulo alebo zmizlo 289 detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výkonná riaditeľka UNICEF-u Catherine Russellová zdôraznila potrebu urobiť viac na vytvorenie bezpečných a legálnych ciest, ktoré poskytnú deťom prístup k azylu.

Rím 14. júla (TASR) - Najmenej 289 detí zahynulo alebo sa stratilo tento rok pri pokusoch dostať sa cez Stredozemné more do Európy. Znamená to, že každý týždeň zomrie alebo zmizne takmer 11 detí. V piatok to oznámil Detský fond OSN (UNICEF), informuje TASR na základe správy agentúry ANSA.

UNICEF sa tiež domnieva, že od roku 2018 zomrelo alebo zmizlo v strednej oblasti Stredomoria na ceste do Európy približne 1500 detí. Súčasne pripúšťa, že skutočný počet detských obetí riskantných plavieb na tejto trase môže byť ešte vyšší.

Detský fond OSN zároveň uvádza, že od januára tohto roka dorazilo zo severu Afriky k brehom Talianska 11.600 detí, čo predstavuje dvojnásobný nárast v porovnaní s rovnakom období v roku 2022. Väčšina detí sa vydáva na plavbu z Líbye a Tuniska.

Výkonná riaditeľka UNICEF-u Catherine Russellová zdôraznila potrebu urobiť viac na vytvorenie bezpečných a legálnych ciest, ktoré poskytnú deťom prístup k azylu. Zároveň vyzvala na posilnenie úsilia o záchranu životov na mori. "V konečnom dôsledku treba urobiť oveľa viac pri riešení základných príčin, ktoré nútia deti riskovať svoje životy," dodala.