< sekcia UNESCO a veda

V prvom štvrťroku očakáva SAV periodickú kométu 141P/Machholz 2

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Viditeľná bude nízko nad južným obzorom v súhvezdiach Vodnára a Veľryby.

Bratislava 7. januára (TASR) - V prvom štvrťroku sa očakáva na oblohe periodická kométa 141P/Machholz 2, ktorá bude pozorovateľná aj malými ďalekohľadmi. Na oblohe ju mohli záujemcovia vidieť už počas decembra 2020. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

"Je to periodická kométa Jupiterovej rodiny s obežnou dobou 5,33 roka. Bola objavená v roku 1994 počas náhleho zjasnenia spôsobeného rozpadom. Je jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná bude od začiatku roka do konca januára, kedy bude pozorovateľná až štyri hodiny večer po západe slnka," povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Viditeľná bude nízko nad južným obzorom v súhvezdiach Vodnára a Veľryby.

Vo výhodnej polohe na pozorovanie bude aj planéta Merkúr, ktorá je k slnku najbližšie. Podľa astronóma SAV je táto planéta na oblohe jasnejšia ako všetky hviezdy s výnimkou Síria, no len málokto ju videl na vlastné oči. "Dokonca ani slávnemu Mikulášovi Kopernikovi sa to nikdy nepodarilo," povedal Svoreň. Najlepšie podmienky na jeho pozorovanie sú na rovníku. "So vzďaľovaním sa od rovníka zviera ekliptika stále menší uhol s horizontom a podmienky na pozorovanie sa zhoršujú. Na území Slovenska so zemepisnou šírkou 48 až 49 stupňov sú podmienky hraničné, no za dobrých poveternostných podmienok je Merkúr pozorovateľný," povedal astronóm.

Najlepšie podmienky na pozorovanie tejto planéty nastanú 24. januára a budú trvať aj niekoľko dní okolo tohto dátumu. "Vo večernom súmraku bude zapadať až 1,5 hodiny po západe slnka. Podobná dobrá poloha na jeho pozorovanie sa zopakuje približne 6. marca, kedy bude viditeľný ráno pred východom slnka," spresnil astronóm.