Quantcast
< sekcia UNESCO a veda

V7 a SAV: Zrušenie výziev na podporu výskumu je pre vedu úder pod pás

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Projekty z výziev Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel a Priemysel pre 21. storočie tak podľa nich prídu celkovo o 313 miliónov eur.

Bratislava 20. januára (TASR) - Združenie V7 výskumných a technických univerzít Slovenskej republiky a Slovenskú akadémiu vied (SAV) nepríjemne zaskočilo a sklamalo rozhodnutie Výskumnej agentúry zrušiť dve výzvy na podporu výskumu a inovácií. Projekty z výziev Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel a Priemysel pre 21. storočie tak podľa nich prídu celkovo o 313 miliónov eur. Tvrdia, že ide o "úder pod pás slovenskej vede a priemyslu". TASR o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Juraj Rybanský.

"Upozorňujeme, že nejde o prvé rozhodnutie, smerujúce k redukcii finančných prostriedkov určených pôvodne pre vedu a výskum. Vnímame tento krok ako negatívny pre akademické a výskumné prostredie. Absurdnosť tohto rozhodnutia ešte viac zvýrazňuje aj fakt, že Slovensko patrí medzi najmenej úspešné krajiny v čerpaní štrukturálnych fondov a hrozí nám vracanie nemalých finančných prostriedkov do rozpočtu únie namiesto podpory zmysluplných projektov," uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení. Výskumná agentúra, ktorá v programovom období 2014 – 2020 zabezpečuje proces implementácie pomoci z európskych štrukturálnych a investičných fondov EÚ na výskum a inovácie, 14. januára zrušila dve výzvy Digitálne Slovensko a kreatívny priemysel a Priemysel pre 21. storočie. 

"Vyše polovica z predložených projektov (35 zo 63) tak po takmer dvoch rokoch nebola vyhodnotená a podporená. Nepodporené projekty v týchto dvoch doménach predstavujú objem 313 miliónov eur, o ktoré prišla slovenská veda a výskum pri súčte zdrojov z EÚ a zo štátneho rozpočtu," píše sa vo vyhlásení SAV a združenia V7. V doméne Priemysel pre 21. storočie podľa nich ide o 203,9 milióna eur, a v doméne Digitálne Slovensko o 109,1 milióna eur.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR Michal Svítok

"Ak by boli tieto finančné prostriedky presunuté z pôvodného účelu pre vedu a výskum do všeobecných výziev operačných programov, bude to smerovať proti rozvoju vedy a výskumu ako nevyhnutnej podmienky zvyšovania konkurencieschopnosti Slovenska v európskom i svetovom meradle," tvrdí združenie V7 a SAV. Ako dodali, takýmito rozhodnutiami sa stráca záujem ľudí, partnerov a spoločne vytvorených konzorcií a ich viera, že podpora priemyslu, vedy, výskumu a spoločných inovácií majú na Slovensku význam a podporu. 

V súvislosti s blížiacim sa záverom programového obdobia 2014 - 2020 Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR ako sprostredkovateľských orgánov pre operačný program (OP) Integrovaná infraštruktúra – časť výskum a inovácie vykonali analýzu stavu implementácie OP. Na jednej strane identifikovali možné riziká nedočerpania finančných prostriedkov a zároveň na strane druhej potenciál pre ich efektívne využitie. TASR o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.