Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia UNESCO a veda

M. Košiba získal Nobelovu cenu za dôkaz kozmických neutrín

Medaila Francisa Cricka Foto: TASR/AP

Nobelova cena za fyziku putovala v roku 2002 do rúk Japonca Masatošiho Košibu a amerických vedcov Raymonda Davisa a Riccarda Giacconiho. Košiba sa v pondelok 19. septembra dožíva 90. narodenín.

Tojohaši/Bratislava 19. septembra (TASR) - Nobelova cena za fyziku putovala v roku 2002 do rúk Japonca Masatošiho Košibu a amerických vedcov Raymonda Davisa a Riccarda Giacconiho. Japonský výskumník sa v pondelok 19. septembra dožíva 90. narodenín.

Masatoši Košiba sa narodil 19. septembra 1926 v Tojohaši, v japonskej prefektúre Aiči. Je absolventom Tokijskej univerzity a americkej (University of Rochester). Pôsobil ako pedagóg na univerzite v nemeckom Hamburgu a Tokiu.

Vedci Davis a Košiba boli ocenení za svoje "priekopnícke práce v astrofyzike", v prvom rade za dôkaz kozmických neutrín. Giacconi dostal Nobelovu cenu za fyziku za práce, ktoré viedli k objavu kozmických zdrojov röntgenového žiarenia.

Výskumník Raymond Davis skonštruoval úplne nový detektor neutrín, ktorý sa nachádzal hlboko pod zemským povrchom. Súčasťou detektora bola nádrž so 600 tonami kvapaliny. Za 30 rokov sa Davisovi podarilo zachytiť 2000 neutrín zo Slnka, čím dokázal, že slnečná energia vzniká fúziou.

Japonský akademik Masatoši Košiba skonštruoval iný gigantický detektor nazvaný Kamiokande. Pomocou neho dokázal, že mrak neutrín, ktorý 23. februára 1987 zasiahol Zem, pochádza zo vzdialenej explózie supernovy. Detektor zachytil niekoľko desiatok z 1016 neutrín, ktoré ním prešli.

Ocenení vedci rozšírili chápanie Slnka, hviezd, galaxií a supernov. "Nové vedomosti zmenili náš obraz o vesmíre," konštatovala Švédska kráľovská akadémia vied.

Výskumu neutrín sa venovali okrem Košibu a jeho spolupracovníkov ďalší vedci. Nobelovu cenu za fyziku v roku 2015 získali aj Takaaki Kadžita z Japonska a Arthur B. McDonald z Kanady za objav oscilácie neutrín, ktorý je dôkazom, že neutrína majú hmotu. Neutrína sú častice, ktoré sa pohybujú vo vesmíre takmer rýchlosťou svetla. Vznikajú pri jadrovej reakcii v Slnku a hviezdach, alebo aj v jadrových elektrárňach.