< sekcia UNESCO a veda

Bádatelia vraj zistili, ako vyrobiť raketové palivo z atmosféry Marsu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Misiám s ľudskou posádkou by tak na Mars stačilo prepraviť iba polovicu paliva, čím by sa výrazne znížila hmotnosť kozmickej lode a medziplanetárny let do vesmíru by bol lacnejší a efektívnejší.

Cincinnati 27. septembra (TASR) - Vedci z americkej univerzity podľa vlastných slov vyvinuli novú metódu, vďaka ktorej bude možné na Marse vyrábať z plynov nachádzajúcich sa v jeho atmosfére raketové palivo.

Tento postup by mal byť podľa nich natoľko efektívny, že kozmické lode nebudú v budúcnosti musieť na červenú planétu prepravovať palivo pre spiatočnú cestu na Zem, informoval v piatok vedecký portál Futurism.com.

Reaktor využívajúci nové chemické katalyzátory dokáže efektívne premeniť oxid uhličitý na metán a etén, uvádza sa vo výskume publikovanom začiatkom mesiaca v odbornom časopise Nature Communications.

Podľa internetového portálu Futurism.com je zaujímavé najmä to, že ide o rovnakú metódu, akú používa Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) na premenu nedýchateľného vzduchu na palivo.

Vedúci autor predmetnej štúdie a chemický inžinier zo Cincinnatskej univerzity Jingjie Wu tvrdí, že reaktor by dokázal premeniť marťanské ovzdušie bohaté na oxid uhličitý na raketové palivo. To môžu astronauti počas misií na Mars využiť buď na spiatočnú cestu, alebo na cestu do hlbokého vesmíru.

„Je to ako čerpacia stanica umiestnená na Marse. Prostredníctvom tohto reaktora by sme mohli premeniť oxid uhličitý a vyrábať metán pre rakety," uviedol Wu v tlačovej správe.

Wu ďalej dodal, že misiám s ľudskou posádkou by tak na Mars stačilo prepraviť iba polovicu paliva, čím by sa výrazne znížila hmotnosť kozmickej lode a medziplanetárny let do vesmíru by bol lacnejší a efektívnejší. Okrem toho zdôraznil, že táto technológia má dôležité využitie aj na Zemi. Môže totiž pomáhať s odčerpávaním oxidu uhličitého zo zemskej atmosféry za účelom zmiernenia vplyvu klimatických zmien.