< sekcia UNESCO a veda

Medzinárodný tím skúma DNA Krištofa Kolumbusa

Vedkyňa skúma 3D skenerom ostatky objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumbusa a jeho rodinných príslušníkov v antropologickom laboratóriu na Univerzite v Granade na juhu Španielska v stredu 19. mája 2021. Foto: TASR/AP

. Pochovali ho v Španielsku, a to aj napriek tomu, že si prial, aby sa miestom jeho posledného odpočinku stala práve Amerika.

Madrid 19. mája (TASR) - Vedci začali v stredu skúmať DNA objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumbusa s cieľom zistiť jeho presný pôvod, informuje agentúra AP.

Medzinárodný tím bude skúmať ostatky Krištofa Kolumbusa, jeho syna Hernanda a brata Diega, konkrétne niekoľko malých úlomkov ich kostí a zubov.

Profesor forenznej medicíny José Antonio Lorente z Univerzity v Grenade uviedol, že cieľom výskumu je vyriešiť niekoľko "záhad a rozporuplných informácií" v historických záznamoch. Vedci chcú zhotoviť čo možno najpodrobnejší profil Kolumbusa, aby "nevznikali už žiadne spory."

DNA z Kolumbusových ostatkov vedci skúmali už v roku 2003. Podarilo sa im vtedy potvrdiť, že ostatky z katedrály v Seville skutočne patria moreplavcovi. Výskum sa však zastavil, pretože technológia skúmania DNA vtedy nebola ešte dostatočne spoľahlivá. Vďaka pokroku vo vývoji tejto technológie však dokážu dnes vedci z DNA človeka určiť, odkiaľ presne pochádzali jeho predkovia.

Krištof Kolumbus podnikol niekoľko moreplaveckých výprav a v roku 1492 objavil nový kontinent - Ameriku. Podľa všeobecne akceptovanej teórie pochádzal z talianskeho Janova. Zomrel 20. mája 1506. Pochovali ho v Španielsku, a to aj napriek tomu, že si prial, aby sa miestom jeho posledného odpočinku stala práve Amerika.