Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia UNESCO a veda

Veda netradične - exhibície, exponáty a experimenty

Foto: NCP VaT

Súčasťou podujatia i celého Týždňa vedy a techniky bude aj panelová výstava venovaná Aurelovi Stodolovi a výstava najlepších prác prihlásených do výtvarnej a fotografickej súťaže.

Bratislava 7. novembra (OTS) - Veda netradične je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2014. Uskutoční sa v dňoch 10. a 11. novembra 2014 v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave, v čase od 9.00 do 20.00 h. Tešiť sa môžete na interaktívne stánky, prednášky či workshopy zamerané na popularizáciu vedy a techniky.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) spolu s Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR (NCP VaT) Vás pozývajú na dvojdňové podujatie, ktoré predstaví vedu a techniku tak, ako ju nepoznáte.

Myšlienkou celého podujatia je ukázať širokej verejnosti, a najmä mládeži, výskum, vývoj a inovácie v praxi. Všetky zaujímavosti z týchto oblastí budú predstavené interaktívnou a hravou formou, a to prostredníctvom rôznych experimentov a exponátov. Pripravené budú interaktívne stanovištia zamerané na rôzne oblasti prírodovedných a technických odborov, kde sa budú prezentovať exponáty, prebiehať experimenty a exhibície, ktoré priblížia výsledky výskumu a vývoja.

Tešiť sa môžete napríklad na výškomer SkyBean, inovatívne zariadenie z dielne Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU), ktorý svojimi rozmermi tromflol komerčné výškomery. Ústav robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU si pripravil prototyp slovenského servisného robota MRVK, prototyp guľového robota Guľko, lietajúcu quadrokoptéru, ale aj riadenie robota pomocou okuliarov s virtuálnou realitou či iné ukážky z robotiky. Chemický ústav Slovenskej akadémie vied predstaví elektrinu zo „živých“ enzýmov a praktickú ukážku biobatérie, ale to je všetko len malá časť toho, čo môžu návštevníci vidieť. Pripravených bude viac ako 20 vystavovateľov, ktorí budú prezentovať svoje aktivity,“ konkretizuje Andrea Putalová, riaditeľka NCP VaT.

Súčasťou podujatia i celého Týždňa vedy a techniky bude aj panelová výstava venovaná Aurelovi Stodolovi a výstava najlepších prác prihlásených do výtvarnej a fotografickej súťaže na tému „Ako veda a technika zmenila môj život?“ Pre deti a všetkých , ktorí deťmi neprestali byť, je určená výstava Vedecká hračka.

Ďalšou zaujímavou aktivitou je stále prebiehajúca výstava vynálezov Jozefa Murgaša pod názvom Wireless World v bratislavskom OC AVION.

Bližšie informácie nájdete na stránke www.tyzdenvedy.sk.