Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia UNESCO a veda

NOVINKY VO VEDE: Objavili pozostatky nového druhu rohatého dinosaura

Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Vedci odkryli fosílie rohatého dinosaura druhu Lokiceratops rangiformis v americkom štáte Montana.

Helena/Washington 17. júla (TASR) – Vedci objavili pozostatky nového druhu rohatého dinosaura z obdobia spodnej kriedy, ktorý svojimi rohmi pripomína rohatú prilbu severského boha Lokiho, uvádza nedávna štúdia. TASR informuje na základe správy servera Science News.

Vedci odkryli fosílie rohatého dinosaura druhu Lokiceratops rangiformis v americkom štáte Montana. Nálezisko sa nachádza vo vyprahnutom teréne, no pred 78 miliónmi rokov, keď oblasť obývali dinosaury, tam bola močaristá záplavová pláň susediaca s morom. Latinský názov dinosaura znamená "Lokiho rohatá tvár pripomínajúca soba arktického," uvádzajú vedci v štúdii zverejnenej minulý mesiac vo vedeckom žurnále PeerJ.

Pre rohaté dinosaury (ceratopsy) sú charakteristické rohy alebo prinajmenšom kostené hrbole na hlave, kostená obruba (golier) vyrastajúca z temena hlavy a rohovinový zobák pripomínajúci zobák papagájov. Ceratopsom umožňoval živiť sa odolnými rastlinami, kôrou, ba dokonca i celými konármi stromov.

"Je stále jasnejšie, že rohaté dinosaury tieto kostené výrastky používali ako ozdoby na lákanie partnerov alebo zastrašenie rivalov z radov vlastného druhu," uvádza paleontológ Mark Loewen z University of Utah v Salt Lake City.

Najvýraznejším znakom lokiceratopsa sú dva veľké rohy pripomínajúce čepele vyrastajúce spomedzi jeho očí, ktoré sú rôznej dĺžky podobne ako parohy sobov. Podľa štúdie nový druh naznačuje usporiadanie rohov a tvar výrastkov okolo zadného okraja kosteného goliera, ktoré je výrazne odlišné od ostatných druhov ceratopsov žijúcich v tom čase v tej istej oblasti.

Ak sa tento predpoklad potvrdí, lokiceratops bude už piatym druhom rohatého dinosaura obývajúcim túto oblasť. V minulosti sa tu už našli dinosaury druhu medusaceratops, mendiceratops, albertaceratops a avaceratops lammersii.

Druhovú rozmanitosť oblasti možno spôsobila jej izolovanosť od okolitého sveta, uvádza Loewen, ktorý odlišnosť kostených výrastkov prirovnal k odlišnosti sfarbenia peria moderných vtákov.

Niektorí vedci však upozorňujú na možnosť, že lokiceratops nemusí byť novým druhom, ale príslušníkom už známeho druhu.

Denver Fowler z Dickinson Museum Center v Severnej Dakote tvrdí, že fosílie lokiceratopsa, albertaceratopsa a medusaceratopsa môžu patriť príslušníkom jedného druhu rôzneho veku. Pripúšťa aj možnosť, že môže ísť o individuálne rozdiely medzi jedincami jedného druhu spôsobené vekom. Na objasnenie tejto záhady preto bude potrebný ďalší výskum.