< sekcia UNESCO a veda

Epidemiológ: Vyzerá to tak, že subvariant delty je menej symptomatický

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Predpokladá sa, že AY.4.2 je zrejme o niečo nákazlivejší, avšak nepreukázalo sa, že spôsobuje ťažší priebeh ochorenie alebo je odolnejší voči očkovaniu než pôvodný variant delta.

Londýn 18. november (TASR) - Je menej pravdepodobné, že po nákaze novým subvariantom koronavírusového variantu delta, známym ako AY.4.2, ktorý sa šíri v Británii, príde k vývinu symptomatického ochorenia COVID-19, vyplýva to zo štúdie univerzity Imperial College v Londýne. Podľa štúdie prišlo aj v Británii k poklesu celkového počtu prípadov nákazy koronavírusom oproti októbru, keď v krajine zaznamenali vrchol v počte infikovaných, informovala agentúra Reuters.

Štúdia, publikovaná vo štvrtok, je zameraná na vyhodnocovanie komunitného prenosu koronavírusu v reálnom čase (REACT-1). Zistila, že subvariant AY.4.2 tvorí už 12 percent všetkých sekvenovaných vzoriek v Británii. Avšak iba u jednej tretiny ľudí infikovaných týmto variantom sa prejavili klasické covidové príznaky. V prípade v súčasnosti dominantného variantu delta sa pritom príznaky objavili u takmer polovice nakazených.

Predpokladá sa, že AY.4.2 je zrejme o niečo nákazlivejší, avšak nepreukázalo sa, že spôsobuje ťažší priebeh ochorenie alebo je odolnejší voči očkovaniu než pôvodný variant delta.

"Vyzerá to tak, že (AY.4.2) je menej symptomatický, čo je dobré," uviedol epidemiológ z Kráľovskej univerzity Paul Elliott.

Podľa bádateľov totiž ľudia, ktorí majú miernejšie symptómy, môžu koronavírus roznášať menej — najmä prostredníctvom kašľania — a je u nich menej pravdepodobné, že sa im vyvinie ťažký priebeh ochorenia.

Univerzita Imperial College v Londýne prednedávnom publikovala predbežné výsledky tejto štúdie, ktoré preukázali, že COVID-19 bol v októbri tohto roku v Británii od začiatku pandémie rozšírený najviac, pričom najväčší počet infekcií zaevidovali najmä medzi deťmi.

Finálne výsledky posledného kola tejto štúdie, ktorú vykonali medzi 19. októbrom a 5. november, preukázali, že počet prípadov od októbra už poklesol, čo dáva štúdia do súvislosti so školskými prázdninami z konca októbra.

Podľa Elliotta nie je isté, či počet prípadov bude ďalej klesať, a až v nasledujúcich týždňoch sa ukáže, či po návrate detí do škôl nebude počet infikovaných opäť stúpať.

Zo štúdie REACT-1 okrem toho vyplýva, že posilňujúca tretia dávka vakcíny znižuje u dospelých ľudí riziko nákazy koronavírusom o dve tretiny v porovnaní s ľuďmi, ktorí dostali iba dve dávky proticovidovej vakcíny.