< sekcia UNESCO a veda

Vedci popísali najstaršieho mäsožravého dinosaura v Británii

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dinosaurus Pendraig milnerae žil v období neskorého triasu pred viac ako 200 miliónmi rokov.

Londýn 7. októbra (TASR) - Britskí vedci popísali najstaršieho známeho mäsožravého dinosaura nájdeného v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Tvor s názvom Pendraig milnerae bol dlhý len približne jeden meter vrátane chvosta. Patril do skupiny tzv. theropodov, kam sa zaraďuje aj Tyrannosaurus rex a súčasné druhy vtákov.

Prvá časť názvu - pendraig - bolo pomenovanie draka v stredovekej waleštine. Druhá časť - milnerae - je poctou nedávno zosnulej britskej paleontologičke Angele Milnerovej (1947-2021).

Dinosaurus Pendraig milnerae žil v období neskorého triasu pred viac ako 200 miliónmi rokov. Jeho pozostatky po prvý raz objavili v dedine Pantyffynnon na juhu Walesu a vedecky popísané boli v roku 1983.

Výskumníci ho však až teraz klasifikovali ako nový druh a súčasne najstaršieho theropoda, akého doteraz objavili na území Británie.

"Pendraig milnerae žil krátko po začiatku vývoja mäsožravých dinosaurov," povedal Stephan Spiekman, výskumník z londýnskeho Prírodopisného múzea (Natural History Museum), ktorý je jedným z autorov štúdie. Vysvetlil, že dinosaury z tejto skupiny boli - v porovnaní s neskoršími theropodmi - len malého vzrastu.