Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia UNESCO a veda

Vedci skúmajú začiatok antropocénu, epochy vplyvu človeka na Zem

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Antropocén má nasledovať po epoche holocén, ktorý sa začal pred približne 11.700 rokmi.

Toronto 13. júla (TASR) - Ľudský vplyv na Zemi je od polovice 20. storočia výrazný a trváci, zahŕňa klimatickú zmenu, úbytok biologických druhov či rôzne formy znečistenia. Špeciálny tím vedcov preto tvrdí, že sa vtedy začala nová geologická epocha antropocén. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AP.

Pomenovanie antropocén pochádza z gréckych slov anthropos (človek) a kainos (nový) a podľa vedcov sa toto obdobie začalo medzi rokmi 1950 a 1954.

Pád asteroidu pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury a odštartoval éru kenozoikum, hovorovo označovanú za obdobie cicavcov, pripomína AP. Tým sa začala nová éra. Vedci však tvrdia, že činnosť človeka od 50. rokov bola len začiatkom novej epochy, čo je oveľa kratšie geologické obdobie. Antropocén má nasledovať po epoche holocén, ktorý sa začal pred približne 11.700 rokmi.

Pracovná skupina Anthropocene Working Group (AWG) pod vedením geológa Colina Waterssa z Univerzity v Leicesteri sa usiluje určiť presný začiatok antropocénu meraním úrovne plutónia na dne Crawfordovho jazera v kanadskej provincii Ontário. Toto jazero na chránenom území, ktoré je i oblasťou vedeckého záujmu, by mohlo byť historickým medzníkom.

Laureát Nobelovej ceny za chémiu Paul Crutzen pojem antropocén navrhol už pred 20 rokmi, pripomína AP. Vedci sa od vtedy tejto záležitosti venujú a nakoniec založili pracovnú skupinu.

Crawfordovo jazero (Crawford Lake) je pomenované po rodine Crawfordovcov, ktorá v tejto oblasti žila a darovala ju úradom ochrany prírody. Vo vrstvách usadenín v okolí jazera sú jasne zachované ročné vplyvy ľudskej činnosti na pôdu, atmosféru a biológiu.