Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia UNESCO a veda

Za záchranu vedy v Košiciach demonštrovalo približne 300 vedcov

Na snímke malý robot, držiaci výzvu, počas protestného zhromaždenia "Za záchranu vedy", organizovaného odborovými organizáciami SAV a iniciatívou "Veda chce žiť!" v Košiciach, 27. novembra 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta

Dôvody košického protestu boli podobné ako pri stredajšom protestnom pochode v Bratislave. Podĺa organizátorov je to napríklad dlhoročné podhodnotenie financovania SAV.

Košice 27. novembra (TASR) – Na protestnom zhromaždení proti podfinancovaniu slovenskej vedy sa dnes v centre Košíc zišlo približne 300 odborných pracovníkov, prevažne z ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV). "Veda chce žiť, nie živoriť!" skandovali pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici.

"Ide o spoločné protestné zhromaždenie odborov, iniciatívy Veda chce žiť!, ako aj vedeckých pracovníkov, o ktorých tu ide v prvom rade," informovala Zuzana Szabová, predsedníčka odborovej organizácie pri Ústave geotechniky (ÚGT) SAV.

Dôvody košického protestu boli podobné ako pri stredajšom (26.11.) protestnom pochode v Bratislave. Ako uviedla za organizátorov Lucia Ivaničová z ÚGT SAV, ide o dlhoročné podhodnotenie financovania SAV, niekoľkoročnú nestabilitu vo financovaní grantových schém Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) a potrebu vyňať SAV z programu ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa). "Naďalej považujeme za potrebné upozorňovať na to, že to financovanie je podhodnotené. Situácia došla až k tomu, že sme sa odhodlali aj my vyjsť do ulíc," povedala pre TASR.

Medzi protestujúcimi stál na podstavci aj malý robot držiaci výzvu: "Investujte do mňa. Vrátim vám to!"