Quantcast
< sekcia UNESCO a veda

Zomrel ruský kozmonaut Poľakov,rekordman v najdlhšom pobyte vo vesmíre

Na archívnej snímke zo 16. marca 1995 ruský kozmonaut Valerij Poľakov gestikuluje počas návštevy v Aténach. Poľakov, ktorý je držiteľom rekordu v najdlhšom neprerušenom pobyte vo vesmíre, zomrel vo veku 80 rokov. Foto: TASR/AP

Lekár a kozmonaut Poľakov strávil neprerušene vo vesmíre 437 dní. Rekordný pobyt začal 8. januára 1994, keď sa spolu s dvoma ďalšími kolegami vydal na dvojdňový let na vesmírnu stanicu Mir.

Moskva 19. septembra (TASR) - Vo veku 80 rokov zomrel ruský kozmonaut Valerij Poľakov, ktorý je držiteľom rekordu v najdlhšom neprerušenom pobyte vo vesmíre. V pondelok to oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AP.

Lekár a kozmonaut Poľakov strávil neprerušene vo vesmíre 437 dní. Rekordný pobyt začal 8. januára 1994, keď sa spolu s dvoma ďalšími kolegami vydal na dvojdňový let na vesmírnu stanicu Mir. Na jej palube obletel Zem vyše 7000-krát, kým sa 22. marca 1995 vrátil.

Poľakov v súčte strávil vo vesmíre viac ako 22 mesiacov. Už pred touto rekordnou misiou strávil na Mire 288 dní v rokoch 1988-89. V rámci letu Sojuz TM-6 s ním vtedy letel aj prvý afganský kozmonaut Abdul Ahad Mómand.

V pondelkovom oznámení vesmírnej agentúry Roskosmos sa neuvádza príčina smrti ruského kozmonauta.