UNESCO a veda

Svetovú cenu slobody tlače UNESCO dostanú 2 novinári agentúry Reuters

Novinári Ťjo Sou U (29) a Wa Lone (33) písali o masakre rohinských civilistov príslušníkmi mjanmarskej armády v dedine In Din zo septembra 2017.

Notre-Dame pomôžu obnoviť aj návštevníci pamiatok na Liptove a Orave

Turisti, ktorí navštívia Vlkolínec v sobotu (20. 4.) a v nedeľu (21. 4.) sa môžu od 11. hodiny zapojiť do zdobenia veľkonočných vajíčok v Dome UNESCO.

Kúpele Luhačovice umožňujú spoznávať i pamiatky UNESCO vo svojom okolí

Kúpeľný pobyt je zameraný na podporu turizmu v regióne, výlety do okolia za pamiatkami v Zlínskom kraji východnej Moravy po celý rok.

Riaditeľka UNESCO mieri do Ruska, kde chce prehĺbiť spoluprácu

Audrey Azoulayová zdôraznila, že veľký význam kladie na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

SAV predstaví prvý Science Slam, ktorým chce spopularizovať vedu

Science Slam SAV sa snaží zamerať na generáciu dospelých ľudí vyrastajúcich v dobe moderných technológií, informačného smogu a rýchleho životného tempa.

PRIESKUM: Vedu v EÚ ovládajú muži, slovenské ženy dosahujú priemer

Kým v roku 2016 bola na Slovensku iba tretina žien - vedkýň, v roku 2017 ich počet stúpol o viac ako 6500 na úroveň 38.000.

Vedci verejnosti predstavia prvý Science Slam SAV

Science Slam SAV sa snaží zamerať na generáciu dospelých ľudí, ktorí vyrastajú v dobe moderných technológií, informačného smogu a rýchleho životného tempa.

Slovenskí vedci sa podieľali na objave v oblasti supravodivosti

Supravodič je materiál s výnimočnými elektrickými a magnetickými vlastnosťami. Predstavme si elektrický prúd tečúci supravodivým káblom nekonečne dlho, priblížila Mariana Derzsi z STU.

Vedci diskutovali v parlamente o priemysle 4.0 a uplatnení absolventov

V diskusnom fóre vystúpil aj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš, ktorý hovoril o aktuálnych štatistikách v rámci nášho pracovného trhu.

Severoatlantická aliancia ocenila v Bruseli aj slovenskú vedu

V oblasti kybernetickej bezpečnosti bol ocenený projekt so slovenskou účasťou s názvom Secure Implementation of Post-Quantum Cryptography.

Gruzínske bojové umenie čidaoba zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Čidaoba v sebe spája prvky zápasenia, hudby a tanca. Zápas trvá päť minút a zápasníci oblečení v tradičných bavlnených plášťoch sa snažia svojho súpera poraziť využitím rôznych chmatov.

Reggae zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Reggae vzniklo v 60. rokoch 20. storočia na Jamajke z hudobného žánru ska.

Modrotlač zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Na národnej úrovni bola modrotlač do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísaná za rok 2015. ,aktualizované 

UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva kórejské zápasenie

Severná a Južná Kórea pôvodne požiadali o zaradenie tradičného kórejského zápasenia do zoznamu svetového nehmotného dedičstva osobitne.

V Nitre má vyrásť veľké centrum popularizácie vedy

Podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya by sa s realizáciou projektu mohlo začať už v roku 2019 a v roku 2021 by centrum malo byť otvorené.

Biochemik P.Kukura sa stal držiteľom prestížnej nemeckej vedeckej ceny

Kukura vyštudoval chémiu na Oxforde a Berkeley, postdoktoranské štúdium absolvoval na ETH v Zürichu, od roku 2016 je riadnym profesorom na univerzite v Oxforde.

Simulovaným misiám na Mesiac a Mars má šéfovať Slovenka

Simulované misie na Mesiac začnú na konci novembra a budúci rok bude Musilová vedúcou misie organizovanej Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Medzi mladých inovátorov v Bratislave zavítali vedci z CERN-u

Mladým ľuďom sme prišli ukázať napríklad aj to, ako funguje Rutherfordov experiment, čo je model, ktorý dokázal existenciu atómového jadra, povedal doktorand Fyzikálneho ústavu SAV Matúš Balogh.

Archeológovia predstavili svoju prácu i výsledky najnovších výskumov

Prezentácia archeologických nálezov v Nitre bola zameraná predovšetkým na tri základné materiály, ktoré vedci pri svojich výskumoch najčastejšie nachádzajú.

M. Hajduk: Je dôležité motivovať mladých ľudí na vedu a techniku

Podľa Hajduka mladí ľudia vnímajú vedu a techniku veľmi pozitívne. Poukázal na to, že rezort školstva sa snaží podporovať a vyhľadávať mladé talenty, napríklad na rôznych súťažiach.