UNESCO a veda

Vedci zistili, odkiaľ pochádzajú megality Stonehenge

Zatiaľ čo pôvod menších kameňov bol vystopovaný v pohorí Preseli Hills vo Walese, pôvod ústredných megalitov až doteraz nebolo možné identifikovať.

Robotické vozidlo NASA Perseverance je pripravené na misiu na Mars

Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami

SAE ako prvá arabská krajina odštartovali vesmírnu misiu na Mars

Misia SAE využíva časové okno, v ktorom je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov.

Výnimočná chvíľa:S kométou NEOWISE uvidíte aj planéty Slnečnej sústavy

Mars, Jupiter a Saturn môžu byť pri vhodnom postavení voči Slnku pozorovateľné prakticky po celú noc.

Spojené arabské emiráty odložili štart misie na Mars

Misia Spojených arabských emirátov využíva obdobie, keď je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov. ,aktualizované 

Slovenská komisia pre UNESCO zasadala po prvý raz pod vedením Korčoka

Korčok predstavil svoju víziu fungovania komisie a jej hlavné priority.

Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom

Na rozdiel od predošlých misií, kde poskytli iba svoje know-how a kvalifikovanú prácu, teraz Slovensko cez integračný proces PECS prispieva aj finančne.

Pätica vedeckých pracovníkov si prevzala ocenenia Vedec roka 2019

V kategórii vedec roka získal ocenenie Peter Skyba z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.,aktualizované 

Slovenský astronóm Eduard Pittich by dnes oslávil 80 rokov

V roku 1973 sa zúčastnil na expedícii za úplným zatmením Slnka v Nigeri. Mal tiež veľkú zásluhu na vybudovaní Astronomického a geofyzikálneho observatória Univerzity Komenského v Modre-Pieskoch.

Šajgalík: Projekt SASPRO bol úspešný, výzva na SASPRO 2 sa posúva

Cieľom programu SASPRO 2 je prilákať vedcov zo zahraničia a vytvoriť im motivačné podmienky na prácu v rámci hostiteľských inštitúcií partnerov programu.

Izraelskí vedci napredujú v snahe vyrobiť elektrinu z rastlín

Rodiaci sa výskum podľa vedca Jacobiho ukazuje potenciál rastlín stať sa zdrojom pri výrobe elektriny. Varuje však, že môže trvať až 20 rokov, kým budeme môcť elektrinu z rastlín vyrábať vo veľkom.

Poľskí vedci vyvinuli pľúcny ventilátor na diaľkové ovládanie

Lekári môžu pomocou ventilátora s názvom RespiSave dohliadať na zdravotný stav pacientov cez aplikáciu, pričom nastavenia prístroja môžu meniť z akéhokoľvek miesta v nemocnici.

UNESCO spustilo anketu o najväčších globálnych výzvach ďalšej dekády

V anonymnom dotazníku pomôžu respondenti priblížiť vnímanie najväčších hrozieb a potenciálnych problémov, ktorým môže čeliť svet v roku 2030.

Pezinský organ sa bude uchádzať o zápis medzi národné pamiatky

Organ v Pezinku slúžil nielen ako sprievodný nástroj počas omší, ale chodili naň hrávať aj profesionálni organisti a tiež hostia zo zahraničia.

Stratégiou rezortu je ukázať, že podpora vedy môže byť i transparentná

MŠVVaŠ SR v budúcom roku zároveň pripravuje nové nastavenia grantových schém a ich hodnotenia s cieľom minimalizovať konflikty záujmov pri hodnotení a zvýšiť transparentnosť.,aktualizované 

Slovenský robot bol súčasťou simulovanej vesmírnej misie na Mesiac

Pre misiu na Havaji bol pôvodne určený väčší model robota zvaný Androver II. Prvá naplánovaná misia sa však pre zranenie a odstúpenie jedného z členov posádky po pár dňoch zrušila.