UNESCO a veda

Reggae zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Reggae vzniklo v 60. rokoch 20. storočia na Jamajke z hudobného žánru ska.

Modrotlač zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Na národnej úrovni bola modrotlač do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísaná za rok 2015. ,aktualizované 

UNESCO zaradilo do zoznamu svetového dedičstva kórejské zápasenie

Severná a Južná Kórea pôvodne požiadali o zaradenie tradičného kórejského zápasenia do zoznamu svetového nehmotného dedičstva osobitne.

V Nitre má vyrásť veľké centrum popularizácie vedy

Podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya by sa s realizáciou projektu mohlo začať už v roku 2019 a v roku 2021 by centrum malo byť otvorené.

Biochemik P.Kukura sa stal držiteľom prestížnej nemeckej vedeckej ceny

Kukura vyštudoval chémiu na Oxforde a Berkeley, postdoktoranské štúdium absolvoval na ETH v Zürichu, od roku 2016 je riadnym profesorom na univerzite v Oxforde.

Simulovaným misiám na Mesiac a Mars má šéfovať Slovenka

Simulované misie na Mesiac začnú na konci novembra a budúci rok bude Musilová vedúcou misie organizovanej Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Medzi mladých inovátorov v Bratislave zavítali vedci z CERN-u

Mladým ľuďom sme prišli ukázať napríklad aj to, ako funguje Rutherfordov experiment, čo je model, ktorý dokázal existenciu atómového jadra, povedal doktorand Fyzikálneho ústavu SAV Matúš Balogh.

Archeológovia predstavili svoju prácu i výsledky najnovších výskumov

Prezentácia archeologických nálezov v Nitre bola zameraná predovšetkým na tri základné materiály, ktoré vedci pri svojich výskumoch najčastejšie nachádzajú.

M. Hajduk: Je dôležité motivovať mladých ľudí na vedu a techniku

Podľa Hajduka mladí ľudia vnímajú vedu a techniku veľmi pozitívne. Poukázal na to, že rezort školstva sa snaží podporovať a vyhľadávať mladé talenty, napríklad na rôznych súťažiach.

UNESCO zriadila online databázu prípadov zavraždených novinárov

UNESCO spresnilo, že v súčasnosti má informácie o 1293 novinároch zabitých od roku 1993, pričom 80 z nich bolo zavraždených v roku 2018.

Vo Vlkolínci sprístupnili Dom UNESCO, otvorený bude celoročne

Novopostavený Dom UNESCO sa nachádza uprostred pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, na mieste, kde počas Slovenského národného povstania zhorela historická drevenica.

Mladí vedci idú opäť do škôl, pokračujú s projektom Roadshow

Do vyučovania priniesli interaktivitu, diskusie a mnohí aj výsledky svojich výskumov, čo predstavuje pridanú hodnotu nielen pre žiakov, ale aj učiteľov.

Europarlament schválil reformu Schengenského informačného systému

V súčasnosti majú k Schengenskému informačnému systému prístup orgány pre kontrolu hraníc, polícia, ako aj colné, justičné a migračné orgány.

Španielske lokality na zozname UNESCO sa sťažujú na enormné výdavky

Španielsko má 15 lokalít zapísaných do zoznamu UNESCO.

VEDCI VARUJÚ: Stredomorské lokality UNESCO ohrozuje vzostup hladiny

Medzi najohrozenejšie z nich patria Benátky so svojou lagúnou, Bazilika Matky Božej Nanebovzatej v meste Aquileia a mesto Ferrera s deltou rieky Pád.

SAV: Ku skvalitneniu života cukrovkárov pomôžu pankreatické ostrovčeky

Cukrovka postihuje asi desať percent svetovej populácie, pričom znižuje kvalitu a dĺžku života.

VIDEO: Slovensko a krajiny V4 hovorili v Bruseli o umelej inteligencii

Fenomén umelej inteligencie sa v posledných rokoch exponenciálne zvyšuje a má obrovský vplyv na pracovné návyky a každodenný život ľudí.,aktualizované 

VIDEO: Priestory trenčianskej SOŠ Pod Sokolicami zaplnili drony

Deti mohli na podujatí vidieť aj ukážky lietania dronov.

Slováci budú môcť opäť objavovať vedu a techniku

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR v rámci Týždňa vedy a techniky 2018 organizuje viacero podujatí.

O zápise Kelemantie do zoznamu UNESCO sa rozhodne budúci rok

Rímsky vojenský tábor v Iži Kelemantia spolu s Rímskym vojenským táborom Gerulata v Rusovciach boli súčasťou hraníc Rímskej ríše, takzvaného Limes Romanus.