MS v hokeji
Všetky správy
Hladina mora sa za uplynulé desaťročie zvýšila o 4,5 centimetra, pričom ročný nárast v rokoch 2013 – 2021 bol viac ako dvojnásobný v porovnaní s rokmi 1993 – 2002.
Podľa údajov za rok 2019 patria medzi najzasiahnutejšie ovocie černice, broskyne, jahody, čerešne a marhule. Zo zeleniny je to zase stonkový zeler, zelerový koreň a kel.
Profesor Peter Molnár vyučujúci na ETH uvažoval po štúdiu v Holandsku a Amerike o pracovnom návrate na Slovensko. Vo Švajčiarsku sú však podľa neho lepšie príležitosti.
Paradajky prirodzene vytvárajú množstvo východiskových chemických látok na tvorbu vitamínu D.
Podľa odborníkov je jednou z najväčších výhod týchto šošoviek fakt, že sú mäkké, minimálne invazívne a na svoje fungovanie nevyžadujú batériu.
Slovensko je členským štátom CERN-u od svojho vzniku, čiže od roku 1993. Významným je prenos technológií na Slovensko.
Jasovská bola prvou jaskyňou na území Slovenska sprístupnenou verejnosti. Stalo sa tak už v roku 1846 a túto udalosť pripomína aj aktuálne vydaná suvenírová eurobankovka s jej zobrazením.
Doposiaľ nebola popísaná rezistencia baktérií na med, čo je mimoriadne atraktívne pre jeho terapeutické využitie v klinickej praxi, vysvetlil vedúci Laboratória apidológie a apiterapie.
Podľa vedcov by sa psy mohli používať na miestach, kde je vysoká pravdepodobnosť nákazy covidom, napríklad v nemocniciach, a tam, kde šanca prenosu vírusu nie je až taká veľká, napríklad na letiskách.
Alexandra Krištúfková poukázala, že tehotných žien s ochorením COVID-19 narástol.
Mechanizmus z Antikythéry vzbudil hneď od začiatku veľkú pozornosť a celý rad bádateľov sa snažil rozpoznať, o aký prístroj vlastne ide.
OSN tento týždeň varovala, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov by sa mohla Zem otepliť o viac ako 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej ére.
Vyšetrovaniu príčin úhynu zvierat podľa vedcov bráni fakt, že neexistujú žiadne nariadenia, ktoré by upravovali ochranu morských zvierat počas vojny.
Podľa BBC množstvo elektronického odpadu každoročne narastie o dva milióny ton. Len 20 percent z tohto počtu sa však cielene zbiera a recykluje.
Argentínska biologička Marcela Libertelliová varovala, že tučniak obrovský, ktorý obýva oblasť Antarktídy, by mohol o 30 až 40 rokov úplne vyhynúť v dôsledku klimatickej zmeny.
Vyhynutie tohto druhu tučniaka by malo podľa biologičky katastrofálny dopad na Antarktídu, keďže ide o extrémne podmienky, kde má potravinový reťazec beztak málo článkov.
Invázne komáre z rodu Aedes vyhľadávajú v natívnom prostredí na kladenie vajíčok najmä dutiny stromov.
Členovia misie Crew-3 počas svojho pobytu na ISS vykonali stovky vedeckých experimentov vrátane pestovania čili papričiek.
Miestom tohtoročnej konferencie, ktorá sa koná v dňoch 2. až 5. mája, sa stalo uruguajské mesto Punta del Este.
Niektorým druhom plazov sa však darí veľmi dobre, napríklad austrálsky krokodíl morský – najväčší plaz na svete – bol zaradený do kategórie najmenej ohrozených plazov.
SAE vyslala svojho prvého kozmonauta do vesmíru v septembri 2019, pripomína AFP. Bol súčasťou trojčlennej misie, ktorá odštartovala z Kazachstanu na rakete Sojuz.
Slovenskí veterinári a vedci vyvinuli a otestovali liečebný protokol spočívajúci v podávaní kombinácie troch liečiv.
Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že išlo o morského plaza, skameneliny objavené vo švajčiarskych Alpách sa našli v nadmorskej výške 2800 metrov
Výsledky výskumu publikované v časopise Protein Science by tak mohli pomôcť lepšie pochopiť funkcie bielkovín pri udržiavaní bunkovej rovnováhy, dlhovekosti a pri reakcii na stres.
Posádka misie Crew-4 sa na ISS pridá ku štvorici astronautov misie Crew-3, pre ktorých sa končí ich päťmesačný pobyt vo vesmíre, a taktiež k trom ruským kozmonautom.
Len pred dvoma dňami sa vrátila na Zem posádka prvej plne súkromnej misie na ISS americkej spoločnosti SpaceX.
Tím vedcov preto navrhuje pre túto oblasť zaviesť podobné environmentálne pravidlá, aké existujú na ochranu planéty, oceánov či atmosféry.
Podľa výsledkov štúdie má požívanie alternatívnych potravín rovnaký vplyv na planétu ako vegetariánska či vegánska strava, no poskytuje komplexnejšiu paletu základných živín.
V druhej polovici apríla a prvej dekáde mája bude Merkúr pozorovateľný zo Slovenska večer po západe Slnka.
Štvorica mala na ISS pôvodne stráviť iba osem dní, napokon sa jej pobyt predĺžil na 15 dní; celkovo bola vo vesmíre 17 dní. Posádka počas pobytu na ISS uskutočňovala vedecké pokusy.
Rakovina prostaty je najčastejším druhom rakoviny u mužov, no pre väčšinu pacientov nie je dôvodom úmrtia. Agresívnejším formám nádorov prostaty v Británii každoročne podľahne 12.000 mužov.
Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970 – jeho rozloha klesla pod dva milióny štvorcových kilometrov.
Výsledky výskumu by podľa vedcov mohli pomôcť aj pacientom na Zemi, keďže vo väčšine prípadov nie je príčina tvorby obličkových kameňov známa.
Výsledky výskumu môžu viesť k lepšiemu pochopeniu ich účinnosti a otvoriť nové možnosti liečby rakoviny.
Rozloha ľadu v Antarktíde po prvý raz klesla pod dva milióny štvorcových kilometrov.
Na Zem sa po 183 dňoch vrátili traja čínski tajkonauti, dvaja muži a jedna žena: Čaj Č’-kang, Jie Kuang-fu a Wang Ja-pching. Všetci traja po pristátí vyhlásili, že sa cítia dobre.
Predchádzajúce výskumy zistili, že látky chrániace pred UV žiarením majú škodlivé účinky na ryby, korytnačky a delfíny, keďže dokážu narušiť ich vývoj a rozmnožovací systém.
ESA ešte v marci oznámila, že pozastavuje spoluprácu s ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos na misii ExoMars, ktorá má na Mars dopraviť prieskumné vozidlo.
UV filtre sa našli v stonkách morskej trávy Posidonia oceanica.
Oxitec chce na základe dát zozbieraných v Kalifornii požiadať o schválenie geneticky modifikovaného komára na komerčné účely.