Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Video

Dedičstvo starých otcov v Širokom zachováva mapa chotárnych názvov

Mapu v spolupráci s občanmi vytvoril rodák zo Širokého František Neupauer a vyšla v roku 1999.

Široké 29. decembra (TASR) – Tradície východoslovenskej obce Široké, názvy lokalít a miest, tak ako ich volali od nepamäti, ale aj špecifické pomenovania vecí alebo činností, bude pre ďalšie generácie zachovávať mapa chotárnych názvov i miestopisný slovník.

Mapa Chotárnych a zemepisných názvov v katastrálnom území obce Široké je v podstate unikátnym projektom. Jej základným významom je dokumentovanie histórie a dedičstva predkov. Pomôcť však môže aj turistovi, ak sa chce niekde dostať a miestny obyvateľ ho pošle na miesto zvané "gače".

"Tak starší volali pole, ktoré akoby klinom rozdelila brázda. Keď ste sa na to pozreli z diaľky pripomínalo to "gače" alebo po našom spodky," hovorí s úsmevom starší obyvateľ Širokého.

Napríklad pomenovanie Mražnica označovalo miesto pod kopcom Patria známe ako najchladnejšie miesto v okolí. Chotárna mapa je však zaujímavá aj tým, že stále vznikajú nové názvy, ktoré sa prispôsobujú aktuálnym reáliám. Preto nie je nič výnimočné, že za posledné desaťročie sa udomácnil aj názov "Diaľnica", ktorá napríklad rozdelila dosť veľkú plochu."Táto mapa má grafickú a textovú časť. Obsahuje 270 pomenovaní v rámci nášho chotára. V grafickej časti sú pomenovania v našom širockom jazyku a v textovej časti sú hlbšie rozobraté," vysvetľuje starosta obce Stanislav Bartoš.

Doplnil, že názvy vznikali tak ako inde vo svete. Buď to bolo podľa mena vlastníka pozemku, prírodného útvaru či inej zaujímavosti, tvaru parcely, rastlinstva i stromov, ktoré tu rástli. Táto mapa sa bude ďalej meniť, tak ako sa budú meniť ľudia i krajina.

"Dnes ideme napríklad na čučoriedky k Vetracej šachte. Postupne ako tu budú robené ďalšie zásahy, vzniknú aj nové chotárne názvy o niekoľko desiatok rokov bude teda asi potrebné mapu doplniť," hovorí starosta.

Pripomenul, že mapu v spolupráci s občanmi vytvoril rodák zo Širokého František Neupauer a vyšla v roku 1999. Okrem toho je spolu s ďalšími aj autorom ďalšieho diela a tým je Miestopisný slovník Široké v čase gazdovania.

"Nachádzajú sa tu výrazy zo širockého dialektu, ale autor sa zameral predovšetkým na poľnohospodárske názvy a činnosti, spojené s obrábaním pôdy, pestovaním plodín či chovom zvierat. Obsahuje 4696 výrazov a 309 fotografií," vysvetľuje Bartoš.

V slovníku sa napríklad dočítate, že slovo mašina mohlo znamenať šijací stroj, ale i stroj na mlátenie obilia. Keď si stará mama vypýtala "gracku" vnúča vedelo, že jej má priniesť na pole alebo do záhrady motyku.