Quantcast
< sekcia Video

Zomrela herečka a diplomatka Shirley Templeová-Blacková

Shirley Templeová-Blacková Foto: TASR/AP Photo

Shirley Templeová-Blacková zomrela prirodzenou smrťou vo svojom dome v Kalifornii v okruhu svojej rodiny a opatrovateľov.

Los Angeles 11. februára (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrela v pondelok americká herečka a diplomatka Shirley Templeová-Blacková. Oznámil to dnes hovorca rodiny.

Shirley "zomrela pokojne" a prirodzenou smrťou vo svojom dome v Kalifornii v okruhu svojej rodiny a opatrovateľov, citovala agentúra Reuters hovorkyňu rodiny.

Najslávnejšia filmová detská hviezda všetkých čias sa narodila 23. apríla 1928 v kalifornskej Santa Monike v USA. Blonďavé kučeravé dieťa so zjavným talentom na spev a tanec od štyroch rokov hralo vo filme. Ako šesťročná účinkovala vo viacerých celovečerných filmoch a v tom veku v roku 1934 už získala filmové ocenenie Juwenile Award za snímku Stand Up and Cheer! (Vstaň a vzchop sa), kde spievala hit On the Good Ship Lollipop. Jeden z jej posledných filmov bol Fort Apache (Pevnosť Apache, 1948), v ktorom hrala už vo veku 20 rokov.

Ako deväťročná mala mesačný príjem v desiatkach tisíc dolárov. Jej fotografie sa objavovali všade: na kozmetike, usmievala sa na chodcov z plagátov, bábiky Shirley boli hitom a predávali sa po miliónoch.

Po prvý raz sa Shirley vydala, keď mala 16 rokov - za herca Johna Agara. Manželstvo trvalo krátko a po jeho stroskotaní úplne odišla od filmu. Odcestovala na Havaj, kde spoznala muža svojho života, ktorý vraj nikdy nevidel žiadny jej film - podnikateľa Charlesa Aldena Blacka. V roku 1950 sa zaňho vydala. Z obidvoch manželstiev má tri deti.

Koncom 50. rokov 20. storočia sa znovu krátko objavila ako herečka, tentoraz v divadle a televízii. Potom sa začala venovať charite a politike.

Ako členka Republikánskej strany prejavila veľký cit pre politiku a diplomaciu. V roku 1967 kandidovala do amerického Kongresu. Spojené štáty zastupovala v OSN v rokoch 1969–1970.

Veľvyslankyňou USA bola v rokoch 1974-1976 v Ghane a v bývalom Československu od roku 1989. Ako diplomatka pôsobila v českej metropole Prahe do 12. júla 1992.