Quantcast
< sekcia Video

Ivan JAKEŠ: Strach k motorkám nepatrí. Ak by som ho mal, nejazdím

Slovenský motocyklista Ivan Jakeš v štúdiu TABLET.TV. Foto: TABLET.TV

Slovenský motocyklista Ivan Jakeš pred pár dňami oznámil, že sa po 10 rokoch nezúčastní januárového Dakaru. Aj o dôvodoch tohto rozhodnutia sme sa s ním porozprávali v štúdiu TABLET.TV.

Bratislava 2. december (Teraz.sk) – Motocyklový pretekár Ivan Jakeš šokoval pred pár dňami celé športové Slovensko. Po desiatich účastiach na prestížnom Dakare za sebou sa v tom nasledujúcom na štart nepostaví. Prednosť dostal seriál MS Cross Country-Rely, ktorý bude premiérovým v jeho kariére. O dôvodoch zmeny plánov, reakciách okolia, príprave na novú výzvu, bývalom futbalistovi a dnes už triatlonistovi Filipovi Šebovi, ktorý sa stal súčasťou jeho tímu, ale aj o strachu, motorkárskych začiatkoch či dcérach, sme sa so 44-ročným rodákom z Myjavy porozprávali v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Správa o tom, že Ivan Jakeš vynechá jubilejný 40. ročník Dakaru, zaskočila zrejme každého fanúšika motoristického športu pod Tatrami. V uplynulých rokoch bol totiž skúsený slovenský pretekár jeho neodmysliteľnou súčasťou, no tentoraz dostalo prednosť iné prestížne podujatie. „Seriál majstrovstiev sveta som chcel ísť už niekoľko rokov, stále som o tom rozprával, no nikdy sa mi to nepodarilo zrealizovať. Tentoraz som týždeň pred nalodením na Dakar dostal ponuku od istého partnera, ktorý jednoducho povedal, prečo to neskúsiť. Obišiel som teda aj tých ostatných, ktorých mám, a spoločne sme sa dohodli, že pôjdeme do toho, keďže ide o celoročný projekt a nebudeme sa sústrediť len na dva dakarské týždne,“ ozrejmil na úvod Ivan Jakeš.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S IVANOM JAKEŠOM:Mnohí sa ho následne pýtali, či sa nedal januárový Dakar skombinovať so svetovým šampionátom, ktorého prvé podujatie je na programe najskôr až v marci. „Vôbec nie, pretože logistika v tomto prípade by bola ťažká. Alebo lepšie povedané, dalo by sa to skombinovať, no stálo by to nezmyselné peniaze. Nemenej podstatné je aj to, že tak, ako idú veci na Dakar v predstihu šiestich týždňov, za rovnaký čas po ňom prídu a v tom čase sa už naloďuje v Janove, aby zasa prišli načas do dejiska majstrovstiev sveta. Nebol by tam teda čas na nejaké ,repasy´, kontroly, doloženie výstroje či iných vecí, proste v našich podmienkach sa to nedá zrealizovať,“ pokračoval desaťnásobný účastník Dakaru.

Na Dakare 2019 už nechce chýbať


Nemenej zaujímavé zmeny sa v uplynulých dňoch odohrali aj v zložení tímu slovenského motocyklistu. Z nových mien v ňom je určite najzaujímavejším meno Filip Šebo, ktorý bol dlhé roky vrcholový futbalista, no už niekoľko rokov sa intenzívne venuje triatlonu. „S Filipom som sa stretol niekedy na jar v pizzeri pod domom, kde bývam. Začali sme sa spolu na túto tému rozprávať a jeho to nadchlo. Viem, že sa už dlhší čas venuje triatlonu a vie teda, čo je vytrvalostný šport, vie niečo preň urobiť, jednoducho je to športovec telom aj dušou. Zároveň v marcovom, či aprílovom termíne, kedy by mal šampionát dvomi pretekmi štartovať, by mal mať voľno. Navyše Katar, kde by sa mali spomínané preteky konať, veľmi dobre pozná,“ vysvetlil slovenský motocyklista, z akých dôvodov sa rozhodol pribrať do tímu tohto všestranného športovca.Napriek tomu, že na najbližšom Dakare sa Ivan Jakeš nezúčastní, ten v roku 2019 už vynechať v úmysle nemá. „Presne tak, a zároveň pevne dúfam, že seriál MS mi pomôže k tomu, aby som bol na ten nasledujúci Dakar stopercentne pripravený, aby som najazdil omnoho viac navigačných kilometrov,“ povedal Jakeš.

Motorky ako také sú celkovo nebezpečné, pričom pretekanie na nich túto hrozbu ešte viac umocňuje. Máva Ivan po odjazdení státisícov kilometrov pred pretekmi ešte strach? „Strach nie. Rešpekt áno. Ak by som išiel do toho so strachom, asi tam nemám čo robiť. Strach tam teda rozhodne nepatrí,“ dodal Ivan Jakeš.