Quantcast
< sekcia Video

Jiří Stivín, nekorunovaný kráľ jam session oslavuje 75. narodeniny

Na archívnej snímke Jiří Stivín. Foto: TASR - Andrej Galica

Stivínov hudobný prejav charakterizuje nespútanosť, improvizácia a časté prechádzanie medzi jednotlivými hudobnými štýlmi.

Praha/Bratislava 23. novembra (TASR) – Svetovo uznávaný český hudobník a multi-inštrumentalista Jiří Stivín oslavuje vo štvrtok 23. novembra 75 rokov.

Virtuózny hráč na flaute a hudobný skladateľ je významný interpret stredovekej, renesančnej a barokovej hudby, ktorý pri vlastnej tvorbe spája džezovú improvizáciu s vážnou hudbou. Jeho hudobný prejav charakterizuje nespútanosť, improvizácia a časté prechádzanie medzi jednotlivými hudobnými štýlmi.

Jiří Stivín sa narodil 23. novembra 1942 v Prahe (dnes Česko) v rodine technického úradníka a divadelnej i filmovej herečky Evy Svobodovej.

Vyštudoval odbor kamera na Filmovej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe v roku 1965. Odboru sa však prakticky nikdy profesionálne nevenoval. Viac ho priťahovala hudba. Hru na priečnu flautu sa učil súkromne u Milana Munclingra (1961-1963) a Jiřího Válka (1965-1968). V hre na saxofón je samouk, podobne ako aj v hre na rôzne typické, ale aj atypické dychové nástroje, hlavne píšťaly. Hudobné vzdelanie si však priebežne dopĺňal.

Jeho hudobné začiatky sú spojené so skupinou Sputnici, v roku 1964 spolu s Martinom Kratochvílom založili Jazz Q. V rámci ročného pobytu v Spojenom kráľovstve v Londýne študoval na Kráľovskej hudobnej akadémii (Royal Academy of Music). Od 70. rokov 20. storočia účinkoval s viacerými džezovými formáciami, spolu s Rudolfom Daškom vytvorili zoskupenie System Tandem. V roku 1981 vydal dvojalbum Výlety, ktorý patrí medzi uznávané hudobné projekty. Od polovice 80. rokov 20. storočia vyučoval hru na flautu na Pražskom konzervatóriu.Venuje sa aj tvorbe hudby pre film a divadlo. V roku 1999 založil Centrum pre improvizáciu v umení so sídlom v obci Všenory pri Prahe, kde usporadúva a vedie improvizačné dielne.

V roku 2007 dostal od vtedajšieho českého prezidenta Václava Klausa vyznamenanie Za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia.Účinkoval na prvom albume Coniuctio skupiny Blue Effect a Jazz Q v roku 1970. Nahral viac ako štyri desiatky albumov sólovo alebo ako hosť s rôznymi hudobnými formáciami. Často hosťoval na hudobných projektoch slovenských hudobníkov ako Jaro Filip, Gabriel Jonáš a Zuzana Homolová. Hosťoval aj v štyroch skladbách na Javorovom albume (2012) slovenskej skupiny Desmod.

Jeho sestra Zuzana je česká herečka a bývalá členka Divadla Na zábradlí, jeho dcéra Zuzana je tiež herečkou a speváčkou, dcéra Markéta je flautistkou, syn Jiří hrá na bicie nástroje a druhý syn Adam na basgitaru.