Quantcast
< sekcia Video

D. Tusk: Európska únia sa musí pozrieť na problémy triezvo

Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo) prichádza na rokovanie na Bratislavskom hrade. V Bratislave dňa 16. septembra 2016. Foto: TASR - Michal Svítok

Predseda Európskej rady ďalej vyzval lídrov EÚ, aby uistili občanov o tom, že sa z brexitu poučili a že sú schopní znova nastoliť stabilitu a pocit bezpečnosti.

Brusel 16. septembra (TASR/Tablet.TV) - Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval lídrov krajín Európskej únie na "triezvy a brutálne úprimný" pohľad na problémy celého bloku v čase po šokujúcom hlasovaní Británie za vystúpenie z únie. Tusk to uviedol vo vyhlásení vydanom v predvečer neformálneho bratislavského summitu hláv štátov a predsedov vlád 27 členských krajín EÚ.Britská spravodajská stanica BBC v tejto súvislosti pripomenula, že lídri EÚ sa v Bratislave schádzajú bez účasti zástupcov zo Spojeného kráľovstva a okrem iného sa budú radiť o tom, ako znova nadobudnúť dôveru v EÚ. Na programe stretnutia však nie je debata o budúcich vyjednávaniach s Britániou, ale pohľad do budúcnosti tohto bloku ako zoskupenia pozostávajúceho už len z 27 krajín.

Podľa Tuska je pravdou, že Európou v poslednom čase otriasli "všetky druhy kríz" a nemôže sa správať, akoby sa nič nestalo. "Domnievam sa, že najlepším mottom pre stretnutie v Bratislave je, že nemôžeme dopustiť, aby tieto krízy vyšli nazmar," povedal vo vyhlásení pred summitom. Namiesto toho by mala únia spraviť "triezvu diagnózu príčin brexitu".Tusk sám považuje za hlavný problém, s ktorým sa treba vyrovnať, migráciu, napísala BBC s odvolaním sa na predstaviteľov z okolia tohto poľského politika.

Predseda Európskej rady ďalej vyzval lídrov EÚ, aby uistili občanov o tom, že sa "z brexitu poučili" a že sú schopní "znova nastoliť stabilitu a pocit bezpečnosti".
Všetko o SUMMITE v Bratislave nájdete TU.