Quantcast
< sekcia Video

T. KORANDA: Výstavbu diaľnic na Slovensku predlžuje legislatíva

Hosť relácie Ekonomika TU A TERAZ Tomáš Koranda. Foto: TABLET.TV

O súčasnom vývoji slovenského stavebníctva hovorí predseda predstavenstva spoločnosti HOCHTIEF CZ a konateľ HOCHTIEF SK Tomáš Koranda.

Bratislava 26. októbra 2017 (TABLET.TV) – Slovenské stavebníctvo čelí viacerým výzvam, od pomalého postupu verejných zákaziek až po nedostatok pracovných síl. O jeho súčasnom vývoji sa s moderátorom Richardom Kvasňovským rozpráva predseda predstavenstva spoločnosti HOCHTIEF CZ a konateľ HOCHTIEF SK Tomáš KORANDA.

Slovensku stále chýba dokončené diaľničné prepojenie medzi západom a východom krajiny. Všetko nasvedčuje tomu, že sa to nezmení nielen v tomto, ale ani v nasledujúcom volebnom období. „Výstavbu diaľnic predlžuje legislatíva. Najmä ide o dlhú prípravnú fázu, o majetkovú a inžiniersku prípravu. Nedarí sa urýchľovať proces verejných zákaziek a všetko tak trvá neúmerne dlho,“ povedal Koranda, ktorý nepovažuje za správne ani výber zhotoviteľa diela len na základe najnižšej ceny, kde by sa mali brať do úvahy aj ďalšie kritériá. Neodmieta ani návrh ministra dopravy Árpáda Érseka (MOST-HÍD), ktorý si myslí, že v súťažiach na diaľničné úseky by sa mohla najvyššia a najnižšia ponuka automaticky vylučovať. „Škrtnutie najvyššej a najnižšej ceny má v sebe logiku, lebo ani v obchode si nekúpite najlacnejší alebo najdrahší výrobok. Je však otázne ako na to zareagujú jednotliví hráči na trhu,“ tvrdí Koranda.

Podľa Korandu by sa Slovensko nemalo sústreďovať len na prepojenie východu so západom krajiny. „Maďarsko a Poľsko majú úplne dokončené diaľničné prepojenie východ a západ. Tam Slovensko tranzitná doprava obchádza. Preto je skôr zaujímavé zamerať sa aj na severojužné prepojenia, ktoré v krajine chýbajú,“ dodal Koranda.

Ministerstvo dopravy SR by mohlo ešte v tomto roku spustiť súťaže na výstavbu dvoch úsekov rýchlostných ciest. Konkrétne na úsek rýchlostnej cesty R2 z Mýtnej do Lovinobane a na prvú etapu severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4.
 Prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 je dlhá 4,3 kilometra (km) a náklady na jej výstavbu odhaduje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vo výške 192 miliónov eur. Úsek R2 z Mýtnej po Lovinobaňu je dlhý 13,5 kilometra (km) a predpokladané náklady na ňu ešte nemajú diaľničiari vyčíslené. Okrem týchto dvoch úsekov by však podľa rezortu dopravy malo byť do konca tohto volebného obdobia pripravených na spustenie súťaže aj ďalších sedem úsekov ciest. Len jeden z nich, časť rýchlostnej cesty R2 Košice-Šaca – Košické Olšany, má však zabezpečené financie. Na tento úsek by totiž podľa ministerstva mohli ísť ešte eurofondové zdroje.

Čo sa týka ďalších úsekov, na tie financovanie vyriešené nie je. Ide napríklad o skapacitnenie diaľnice D1 z Bratislavy po Senec či úseky R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou, Kriváň – Mýtna, Zacharovce – Bátka a Bátka – Figa, a tiež druhá etapa severného obchvatu Prešova na R4.