Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Video

Striedačka LA Kings, obranca Robyn Regehr prechádza cez mantinely v prvej tretine zápasu s tímom Vancouver Canucks v stredu 12. marca 2015 vo Vancouveri. Foto: TASR/AP

Edmonton v zostave s Martinom Marinčinom dokázal v Pittsburghu zmazať štvorgólové manko, napokon však prehral 4:6.

New York 13. marca (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík prispel v noci na piatok v zámorskej NHL gólom k triumfu Los Angeles Kings vo Vancouveri 4:0. Marko Daňo sa podieľal asistenciou na víťazstve Columbusu v Detroite 3:1. Chicago aj vďaka asistencii Mariána Hossu uspelo na ľade Arizony 2:1. Edmonton v zostave s Martinom Marinčinom dokázal v Pittsburghu zmazať štvorgólové manko, napokon však prehral 4:6.

Gáborík gólom do prázdnej bránky potvrdil víťazstvo Kings, ktorí sa vďaka úspešnej sérii zápasov dostali na miesto zaručujúce play-off. Slovenský kanonier zaznamenal 21. presný zásah v sezóne a dal štvrtý gól z posledných štyroch duelov. Od 5. februára vyhrali hokejisti Los Angeles 12 zo 16 zápasov a posunuli sa z 13. miesta v Západnej konferencii na ôsme. "Sme späť dnu hej? Je to fajn, ale určite sa s tým neuspokojíme a chceme stúpať stále vyššie," povedal pre nhl.com útočník Justin Williams, ktorý mal bilanciu 1+1. Kings zdolali Canucks vo všetkých troch dueloch v tomto ročníku a v základnej časti sa stretnú ešte dvakrát. K víťazstvu pomohol svojim 5. čistým kontom v sezóne Jonathan Quick, ktorý chytil všetkých 19 striel "kosatiek." "Kings ukázali, prečo vyhrali Stanley Cup. Podali sme najlepší výkon vo vzájomných zápasoch, ale nestačilo to," povedal tréner Vancouveru Willie Desjardins. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral za Los Angeles 16 a pol minúty, ale do štatistík sa nezapísal.

V Detroite sa predstavili traja slovenskí útočníci, z ktorých sa napokon radoval hokejista Columbusu Marko Daňo. Dvadsaťročný mladík pomohol asistenciou na víťazný gól k triumfu Blue Jackets 3:1. Daňo v 17. minúte za bránkou nahral puk Artemovi Anisimovi, ktorý okamžite našiel voľného Scotta Hartnella a ten zblízka prekonal Jimmyho Howarda. Daňo vo svojom 21. zápase v drese Columbusu zaznamenal 4. asistenciu a na konte má rovnaký počet gólov. Detroit vyslal na bránku až 42 striel, ale okrem Justina Abdelkadera nenašli hráči Red Wings recept na výborného Sergeja Bobrovského. Columbus potvrdil, že to na Detroit vie a svojho súpera zdolal 9. krát z posledných 12 duelov. V drese "červených krídiel" sa bodovo nezapísali Tomáš Tatar, ani Tomáš Jurčo. Tatar bol na ľade viac ako 20 minút, sršal aktivitou, ale ani jedna z jeho štyroch striel sa neskončila gólom. Jurčo odohral len 5 minút a 14 sekúnd, v prvej tretine ho zasiahol hokejkou do tváre Luke Adam a spôsobil mu krvavý šrám nad pravým okom. Adam dostal dvojitý menší trest a jeho vylúčenie Detroit potrestal. Jurčo zaznamenal jeden strelecký pokus, na presný zásah však čaká od 26. novembra. Na konte má 2 góly a 13 asistencií. "Mali sme veľa striel a súpera sme tlačili, ale v prvej tretine sme spravili dve chyby v defenzíve a súper to potrestal," povedal kouč Detroitu Mike Babcock.

Boston zdolal Tampu Bay 10. krát za sebou, keď vyhral 3:2 po samostatných nájazdoch. V nich sa presadili domáci Patrice Bergeron a Brad Marchand, na druhej strane Tuukka Rask zlikvidoval oba pokusy Lightning. Boston sa presadil v nájazdoch prvýkrát po siedmich neúspechoch, v tejto sezóne má v nich bilanciu 3-7. "Konečne sme prelomili smolu a vyhrali sme v nájazdoch. Hrali sme dobre, mali sme sebavedomie a preto som veril, že zvládneme aj nájazdy," povedal jeden z úspešných exekútorov Marchand. Tampa prišla o štvorzápasovú víťaznú sériu. Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol na ľade takmer 25 minút, ale pripísal si len dve mínusky. V prvej tretine vystihol jeho rozohrávku v obrannom pásme Bruins kapitán Tampy Steven Stamkos a po chybe slovenského obrancu strelil svoj 37. gól v sezóne.

Pittsburgh stratil s Edmontonom vedenie 4:0, ale napokon vyhral v riadnom čase. Víťazný gól strelil v 55. minúte člen štvrtej útočnej formácie Steve Downie, poistku potom pridal Patric Hörnqvist. "Začali sme veľmi dobre, presne tak ako som si predstavoval. Potom prišlo prirodzené poľavenie a napokon sme ledva vyhrali. Nemalo by sa to stávať," povedal tréner "tučniakov" Mike Johnston. Za Edmonton odohral 18:21 minúty slovenský obranca Martin Marinčin, ktorý zaznamenal dve strely. Hviezdny ruský útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin si pripísal na konto asistenciu a dostal sa na hranicu 700 kanadských bodov v základnej časti. Z hráčov Penguins dosiahli tento míľnik okrem Malkina len Mario Lemieux, Jaromír Jágr a Sidney Crosby. O víťazstve Chicaga v Arizone 2:1 rozhodol Brad Richards, ktorý ukončil 24 zápasové čakanie na gól a zároveň zaznamenal 900. bod v kariére. "Konečne som dal gól, to čakanie bolo veľmi dlhé. Nechce sa mi veriť, že som dosiahol už 900 bodov. Je to veľmi príjemné, teší ma to o to viac, že v hľadisku bol aj môj otec," povedal 34-ročný Richards. Pri prvom góle Blackhawks si pripísal 31. asistenciu v sezóne Marián Hossa. Slovenský útočník bol na ľade 20 minút a 40 sekúnd a zaznamenal až 6 striel.

V St. Louis sa prekonávali obaja brankári a Brian Elliott, ako aj Steve Mason z Philadelphie nepustili za 65 minút za chrbát ani jednu strelu. Blues napokon vyhrali 1:0 po nájazdoch, keď sa presadili T.J. Oshie a Vladimir Tarasenko. Elliott neinkasoval ani v nájazdoch, zaznamenal 20. čisté konto v drese Blues a vyrovnal tak rekordný klubový zápis Jaroslava Haláka. Slovenský brankár, ktorý už oblieka dres NY Islanders, to dosiahol v 159 dueloch, Elliott na to potreboval len 131 zápasov. Významný míľnik dosiahol Ken Hitchcock, ktorý sa ako štvrtý tréner v histórii NHL dostal métu 700 víťazstiev. Okrem neho to dosiahli Scotty Bowman (1244), Al Arbour (782) a Joel Quenneville (746).

Montreal viedol v kanadskom derby nad Ottawou 2:0 po góloch Maxa Paciorettyho, ale napokon prehral 2:5. Ďalší výborný výkon podal 27-ročný brankár Senators Andrew Hammond, ktorý zaznamenal taký štart do NHL, aký si história nepamätá od roku 1938. Hammond zaznamenal v deviatich štartoch osem víťazstiev, pričom ani v jednom zápase nedostal viac ako dva góly. Podobný kúsok sa v histórii podaril len štyrom brankárom, naposledy to dosiahol Frank Brimsek v drese Bostonu Bruins v sezóne 1938/1939. Okrem toho je Hammond len tretím brankárom za posledných 25 rokov, ktorí v prvých deviatich štartoch v NHL získal minimálne bod. Jedinú prehru totiž utrpel proti Minnesote po nájazdoch. Okrem neho sa to podarilo Patrickovi Lalimovi a Rayovi Emerymu.

Dallas vyhral v Caroline 5:3 a tešil sa zo štvrtého víťazstva v piatich zápasoch. Brankár Stars Kari Lehtonen nastúpil na 500. zápas v kariére. Florida zdolala Winnipeg 4:2, dve asistencie zaznamenal český veterán Jaromír Jágr. Slovenský útočník Tomáš Kopecký chýbal v zostave pre chrípku. Brankár San Jose Antti Niemi chytil všetkých 35 striel Nashvillu a zaslúžil sa o víťazstvo 2:0. Fín zaznamenal piaty shutout v sezóne. Colorado zdolalo New Jersey 2:1 po nájazdoch. Hrdinom bol okrem brankára Semjona Varlamova aj veterán Jarome Iginla, ktorý skóroval v riadnom čase a potom rozhodol v nájazdoch.

Gól Mariána Gáboríka

Chicago aj vďaka asistencii Mariána Hossu uspelo na ľade Arizony 2:1.

Hossova asistencia

Marko Daňo sa podieľal asistenciou na víťazstve Columbusu v Detroite 3:1.

Prihrávka Marka Daňa

Sumáre NHL:

BOSTON - TAMPA BAY 3:2 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Pastrňák (Spooner, Lucic), 43. Bergeron (Seidenberg), rozh. náj. Bergeron – 16. Stamkos, 49. Namestnikov (Barberio, Šustr). Brankári: Rask - Bishop, strely na bránku: 30:37, 17.565 divákov.

PITTSBURGH – EDMONTON 6:4 (3:0, 1:2, 2:2)

Góly: 5. Sutter (Winnik, Lovejoy), 10. Sutter (Downie, Winnik), 14. Perron (Crosby, Hörnqvist), 22. Crosby (Letang, Malkin), 55. Downie (Lapierre, Spaling), 56. Hörnqvist (Crosby, Perron) – 33. Lander (Nugent-Hopkins, Eberle), 36. Eberle (Nugent-Hopkins, Fayne), 45. Pouliot (Roy, Klefbom), 51. Roy (Jakupov). Brankári: Fleury - Scrivens (21. Bachman), strely na bránku: 34:29, 18.662 divákov.

CAROLINA - DALLAS 3:5 (1:3, 0:0, 2:2)

Góly: 5. Rask (Bellemore, Jordán), 54. Nestrašil (Terry, Rask), 55. Terry (Bellemore, Rask) – 8. McKenzie (Horcoff, Ritchie), 11. Goligoski (Eakin, Eaves), 17. Demers, 52. Eakin (Goligoski, Jamie Benn), 59. Eaves. Brankári: Chudobin - Lehtonen, strely na bránku: 18:32, 10.025 divákov.

MONTREAL - OTTAWA 2:5 (2:0, 0:2, 0:3)

Góly: 7. Pacioretty (Subban, Markov), 9. Pacioretty (Eller) – 23. Karlsson (Legwand, Methot), 39. Condra (Pageau, Borowiecki), 42. Stone (Wiercioch, Karlsson), 50. Karlsson (Michálek), 53. Methot (Chiasson, Michálek). Brankári: Price - Hammond, strely na bránku: 29:28, 21.287 divákov.

DETROIT - COLUMBUS 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Góly: 8. Abdelkader (Židlický, Nyquist) – 13. Ťutin (Foligno, Tropp), 17. Hartnell (Anisimov, Daňo), 39. Atkinson (Savard). Brankári: Howard - Bobrovskij, strely na bránku: 42:26, 20.027 divákov.

FLORIDA - WINNIPEG 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Góly: 17. MacKenzie (Bolland, Thornton), 38. Boyes (Huberdeau, Jágr), 57. Barkov (Huberdeau, Jágr), 60. Bjugstad (Jokinen) – 30. Scheifele (Wheeler, Pardy), 47. Stafford (Frolík, Tlustý). Brankári: Ellis - Hutchinson, strely na bránku: 20:20, 9819 divákov.

ST. LOUIS - PHILADELPHIA 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

rozh. náj. Oshie. Brankári: Elliott - Mason, strely na bránku: 35:28, 19.600 divákov.

COLORADO - NEW JERSEY 2:1 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 23. Iginla (Duchene, Mitchell), rozh. náj. Iginla – 35. Greene (Henrique, Larsson). Brankári: Varlamov - Schneider, strely na bránku: 29:24, 14.607 divákov.

VANCOUVER - LOS ANGELES 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Góly: 17. Toffoli (Williams, Muzzin), 24. Williams (McNabb, Shore), 41. Kopitar, 56. GÁBORĺK (Kopitar, Lewis). Brankári: Läck - Quick, strely na bránku: 19:20, 18.663 divákov.

ARIZONA - CHICAGO 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 5. Rieder (Arcobello, Gagner) – 9. Shaw (Keith, HOSSA), 53. Richards (Versteeg, Teravainen). Brankári: Crawford - Smith, strely na bránku: 18:44, 17.534 divákov.

SAN JOSE - NASHVILLE 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 37. Hertl (Braun, Tierney), 60. Wingels (Tierney, Hertl). Brankári: Niemi - Rinne, strely na bránku: 21:35, 17.562 divákov.

Tomáš Jurčo (Detroit) 05:14 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/