< sekcia Atletika

Matej Tóth sa v nedeľu predstaví na päťkilometrovej trati v Dubnici

Na snímke slovenský chodec Matej Tóth počas chôdze na 50 km mužov na MS v katarskej Dauhe 28. septembra 2019. Foto: TASR - Martin Baumann

Päťtisícku neabsolvoval Tóth od 28. januára 2018, keď si ju vyskúšal na bratislavskom halovom mítingu Elán.

Bratislava 10. júla (TASR) - Slovenský chodec Matej Tóth sa v nedeľu postaví na štart pretekov na 5000 m v 1. kole 7. ročníka obnovenej atletickej ligy. Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 sa v súťaži predstaví po takmer 300 dňoch.

Tóth sa rozhodol pomôcť Dukle Banská Bystrica v úvodnom ligovom kole v Dubnici nad Váhom. "Pre štart v Dubnici som sa rozhodol po utorkovom tréningu, na ktorom som absolvoval kilometrové úseky v tempe pod štyri minúty. Cítil som sa v ňom veľmi dobre," uviedol Tóth pre portál atletika.sk.

Pôvodne sa chystal až na jesenné chodecké preteky v októbri v Dudinciach a Borskom Mikuláši: "Viem, že ešte nemám formu a nie som pripravený na hviezdne výkony, ale chcem si užiť atmosféru pretekov a popritom podporiť atletickú ligu a pomôcť Dukle v súťaži. Preto nemám žiadne konkrétne očakávania, čo sa týka výkonu."

Päťtisícku neabsolvoval Tóth od 28. januára 2018, keď si ju vyskúšal na bratislavskom halovom mítingu Elán. Časom 19:43,70 min skončil tretí za Guatemalčanom Barrondom (19:23,59) a Wrightom z Írska (19:25,20). Pod holým nebom má Tóth najčerstvejší zápis na 5000 m (19:41,75) z 15. septembra 2015 z ligového finále v Banskej Bystrici, kde zvíťazil. "Každopádne, posledný rok či možno až dva som cítil deficit v rýchlostnej príprave, preto sme sa s trénerom Maťom Spišiakom dohodli, že toto letné obdobie využijeme práve na intenzitu," poznamenal Tóth.

V atletickej lige predstaví po vyše trojročnej pauze, naposledy v nej štartoval 22. apríla 2017 v rámci Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši. Na klasickom ligovom kole na ovále súťažil naposledy v ligovom finále v septembri 2019: "Už ma celkom 'cuká', keď vidím, ako sa rozbiehajú atletické a chodecké súťaže, a ako sa našim atlétom darí. Ak budem zdravý, rád by som štartoval aj v ďalších ligových kolách." Tie sú naplánované na 25. júla v Košiciach a 15. augusta v Trnave, finálové bude 15. septembra v Košiciach.