< sekcia Atletika

Atlét Matej Tóth vybavil deťom telesnú výchovu na doma

Matej Tóth, archívna snímka. Foto: TASR Branislav Račko

Projekt ukázal aj celonárodnosť akadémie prostredníctvom trénerov z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa podieľali na tvorbe videí.

Bratislava 3. júna (TASR) - Počas pandémie koronavírusu sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, keď je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa mobilný operátor spolu s akadémiou rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Tridsaťsedemročný víťaz v chôdzi na 50 km na OH 2016 v Riu de Janeiro a tréneri akadémie natočili inštruktážne videá z prostredia svojich domovov, kde cvičili so svojimi deťmi podľa metodiky akadémie Mateja Tótha. Podstatou videí bolo ukázať, že športovať sa dá aj bez špeciálneho športového náradia a doma v obývačke. Vo videách tréneri používali rôzne pomôcky z domácnosti ako metlu, vankúše, panvicu a cvičili aj s domácich zvieratkami. Každý týždeň pribudli tri nové videá, ktoré majú aktuálne viac ako 380.000 pozretí. Mnohé školy zaradili Telesnú na doma do domácich úloh a posielali ich svojim žiakom.

"Všimli sme si, že v čase pandémie vzniklo množstvo video návodov na cvičenie pre dospelých, videá pre deti však chýbali. Preto sme sa spolu s O2 rozhodli vytvoriť Telesnú na doma, určenú deťom a rodičom. Zároveň sme tak otvorili akadémiu pre všetky deti, nie len tie, ktoré navštevujú Športovú akadémiu Mateja Tótha," uviedla v tlačovej správe pre TASR Mária Bedleková, riaditeľka Športovej akadémie Mateja Tótha.

Projekt ukázal aj celonárodnosť akadémie prostredníctvom trénerov z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa podieľali na tvorbe videí. Takýmto spôsobom akadémia vynahradila deťom chýbajúce tréningy, natočila a zverejnila spolu 24 videí Telesnej na doma. Posledný, vytrvalostný tréning natočil pre deti majster sveta z roku 2015 Matej Tóth so svojou dcérou. Na tvorbe niekoľkých videí sa podieľal aj športový riaditeľ akadémie, Michal Tóth so svojou dcérou.

Videá sú voľne dostupné na www.akademia.o2.sk, takže rodičia, učitelia aj deti sa k nim môžu vrátiť kedykoľvek. Tiež sú inšpiratívnym metodickým materiálom pre učiteľov telesnej výchovy a trénerov. Cvičenia, hry a súťaže môžu využiť na obohatenie bežných hodín telesnej výchovy a tréningov aj v čase, keď budú školy a športoviská znovu otvorené.