< sekcia Atletika

Na Banskobystrickej latke sa predstavia 2 aktuálni olympijskí víťazi

Derek Drouin Foto: TASR AP

Štartové listiny s najväčšími osobnosťami sa už v predstihu podobajú na tie, ktoré budú mať definitívnu podobu.

Banská Bystrica 19. januára (TASR) - Na 23. ročníku Banskobystrickej latky si v hale na Štiavničkách 8. februára zaskáču obaja aktuálni olympijskí víťazi z Ria - 26-ročný Kanaďan Derek Drouin a o 11 rokov staršia Španielka Ruth Beitiová. Prvýkrát v histórii BBL, ak sa nič nepredvídané nestane, vyšperkuje účasť dvojica s najvzácnejšími zlatými kovmi. Ak Beitiová už na BBL štartovala predtým dvakrát, pre Drouina to bude absolútna premiéra, keďže na halovom európskom mítingu, navyše s hudbou, sa nikdy neobjavil.

Štartové listiny s najväčšími osobnosťami sa už v predstihu podobajú na tie, ktoré budú mať definitívnu podobu. Ako povedal predseda organizačnej rady Alfonz Juck pohyb v nich ešte nastane, no nie výrazný: "Ešte čakáme, či sa objaví na halovej scéne nejaká výškarka, ktorá by štartovku obohatila, v mužskej súťaži by sme ešte privítali niekoho z exotickejších krajín. Už teraz však môžeme povedať, že sa diváci opäť môžu tešiť na neopakovateľné súboje. Ten mužský v podaní Kynarda, Thomasa a Drouina bude jedinečný v tom, že sa už nikde inde neuskutoční."

Za prekonanie svetového rekordu vypíšu organizátori sumu 15-tisíc eur. "Naozaj za prekonanie, nie za vyrovnanie," spresnil Alfonz Juck: "Ja si myslím, že sme získali tých najlepších, akých sme mohli. Máme oboch aktuálnych olympijských víťazov, máme Američana Kynarda, čo vyhral Diamantovú ligu, máme Bahamčana Thomasa a z tých, čo nevynechali halovú sezónu, nie sú zranení a majú chuť, sme už lepšie vybrať nemohli."

Prvýkrát na BBL si zaskáču obaja aktuálni olympijskí víťazi. "Nebolo to jednoduché, najmä v súvislosti s Kanaďanom Drouinom, ktorý v halách často neštartuje. Podarilo sa nám ho presvedčiť, aby prišiel len na tento jeden štart spoza veľkej mláky do Európy. Presvedčili ho viaceré argumenty, ten základný je ekonomický, aby to malo pre neho zmysel. Zavážilo však aj, že sa poznáme, na Slovensku už raz štartoval v Dubnici na Atletickom moste v roku 2013 a s 233 cm sa mu darilo. Nakoniec aj zvuk BBL je veľký a každý si ju aspoň raz v kariére chce skúsiť," pokračoval Juck.

Na BBL si organizátori želajú, aby naplnenú halu s tisíckou divákov rozprúdili aj slovenskí skokani: "Tešíme sa na obe súťaže, na najlepších Slovákov Bubeníka, Beera, Dunajskú, keby si skočili maximá a aby najmä muži potvrdili ambície na HME v Belehrade. Vo výsledkoch by sme uvítali ženské výkony nad 195, prípadne atak dvoch metrov a u mužov veríme, že sa dostanú k méte 235, čo je dnes výkon tej najvyššej svetovej triedy."

Organizátori upozorňujú na predpredaj vstupeniek, začne sa 25. januára vo VŠC Dukla s cenou 10 eur.