< sekcia Atletika

Podujatie Podeľme sa! prinesie snahu o rekord i charitatívny

Víťazom košického Medzinárodného maratónu mieru sa 3. októbra 1999 stal Róbert Štefko, rodák z Košíc. Na archívnej snímke Róbert Štefko vypúšťa holubicu po dekorovaní na stupni víťazov. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Organizátori podujatia zatiaľ nezverejnili menoslov členov štafety, no podporu projektu už vyjadrili M. Tóth, A. Kuzminová, R. Varga, R. Vittek, ale aj aktuálny majster SR v maratóne T. Sahajda.

Košice 10. júna (TASR) - Charitatívny projekt Podeľme sa! spojí snahu o vytvorenie slovenského rekordu v maratóne s pomocou najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. V nedeľu 28. júna sa štafeta vytvorená z mladých aj skúsených športovcov i známych tvárí pokúsi prekonať slovenský rekord Róberta Štefka. Jeho hodnota 2:09:53 h je v platnosti už od roku 1999.

Podujatie Podeľme sa! vzniklo z iniciatívy organizátorov Medzinárodného maratónu mieru (MMM). Prostredníctvom športového zápolenia chce upriamiť pozornosť na ľudí, ktorým dlhodobo chýba skutočný domov a nasmerovať finančnú podporu k organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny populácie. Finančná podpora vygenerovaná z podujatia Podeľme sa! tak popuptuje organizáciám Úsmev ako dar a Oáza - nádej pre nový život.

Košický rodák Róbert Štefko vytvoril stále platný slovenský rekord v maratóne v roku 1999 v Londýne. V rámci prípravy na OH v Sydney tam obsadil 6. miesto, pričom sa v tom čase nachádzal na vrchole kariéry. O pár mesiacov ju potvrdil aj prvenstvom na MMM v Košiciach.

Do snahy prekonať Štefkov rekord sa zapojí skupina mladých i skúsenejších športovcov schopných zabehnúť každý kilometer v potrebnom tempe. Napokon by mali vytvoriť tím, ktorý zabehne maratónsku vzdialenosť v čase lepšom, než je Štefkov rekord. Každý z členov tímu odbehne jeden kilometer. Organizátori podujatia zatiaľ nezverejnili menoslov členov štafety, no podporu projektu už vyjadrili Matej Tóth, Anastasia Kuzminová, Richard Varga, Róbert Vittek, ale aj aktuálny majster Slovenska v maratóne Tibor Sahajda. Dejiskom charitatívnej štafety bude historické centrum Košíc.