< sekcia Atletika

Volko druhý na stovke na Memoriáli Josefa Odložila

Ján Volko, archívne foto. Foto: TASR

Pre Volka to bola premiérová tohtoročná stovka.

Praha 9. júna (TASR) - Slovenský šprintér Ján Volko obsadil na pondelňajšom 27. ročníku Memoriálu Josefa Odložila v Prahe zhodne druhé miesto v behoch na 100 i 200 metrov.

Na stovke časom 10,25 (vietor +0,8 m/s) zaostal o štyri stotiny sekundy za spoludržiteľom českého rekordu Janom Velebom, ktorý utvoril európsky výkon roka. Pre Volka to bola premiérová tohtoročná stovka. Takú rýchlu vlani nebežal, naposledy dosiahol lepší výkon 18. júla 2018 na Veľkej cene Tábora (10,18). Na dvojnásobnej trati dosiahol výkon 20,86 s a nestačil iba na Čecha Pavla Masláka, opäť o štyri stotiny. Trojnásobný halový majster sveta i Európy na 400 m triumfoval časom 20,82 (-0,4 m/s).

"So stovkou som spokojný, aj keď cítim rezervy. Pocitovo to nebol úplne dobrý beh, ale čas je super," komentoval Volko svoje pondelkové výkony. "Dvojstovka dopadla horšie, bol som pred štartom nervózny a tak to napokon aj dopadlo. Na túto trať som ešte nenabehal dosť, takže v konečnom dôsledku to nie je až také zlé. Verím, že na ďalších pretekoch pobežím ešte rýchlejšie," uviedol Volko pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Volko absolvoval prvý štart v letnej sezóne minulý piatok v Ostrave na mikromítingu Českého atletického zväzu. Halový majster Európy 2019 tam zabehol národné maximum v behu na 60 metrov pod holým nebom (6,69 s) i na 150 m (15,33 s).

"Na stovke výborný čas, ale bez záveru. Už bolo vidieť, že Jankovi chýbali sily. Na to, aby bol záver lepší, ešte máme čas. Na dvojstovke v protivetre bežal prvú polovicu dobre, namerala som ručne stovku za 10,1 sekundy, ale záver bol vydretý a boľavý. Navyše, nezvyčajná nervozita pred dvojstovkou ho obrala o mnoho síl. Už sme to kedysi zažili, rozpoznala som to. Máme za sebou dobrý úvod sezóny s kvalitnými súpermi a máme opäť ponaučenie do budúcnosti, že všemocná hlava dokáže ovplyvniť výkon," hodnotila Volkovo pražské vystúpenie trénerka Naďa Bendová.

Slovenka Iveta Putalová obsadila v behu na 800 m druhú priečku. Po výbornom finiši zabehla čas 2:05,80 min a za svojím osobným rekordom zaostala iba o 17 stotín sekundy, pripomenula facebooková stránka SAZ. Zverenku Marcela Lopuchovského predstihla iba Češka Diana Mezuliáníková (2:04,68).

"Iveta sa odvážne zaradila, no na môj vkus boli preteky, keďže ide len o úvod sezóny, dosť rýchlo rozbehnuté. Na prvú štvorstovku za 1:00,10 ešte nemá, no celkovo sa mi jej bežecký prejav páčil," hodnotil kouč Marcel Lopuchovský. "Škoda, že v cieľovej rovinke ju súperky uzavreli, no našťastie sa z tohto zovretia vymanila, zrýchlila a skončila druhá. Chcel som čas pod 2:05, no aj výkon tesne nad touto hranicou beriem všetkými desiatimi."

V C-behu na stovke triumfoval Volkov sparingpartner Tomáš Košík v osobnom rekorde 10,97. V oštepe žien skončila Slovenka Júlia Hanuliaková ôsma výkonom 42,26 m, vyhrala domáca Nikola Ogrodníková (64,22). Talentovaný Patrik Michalec skončil v oštepe mužov štvrtý za triom špičkových Čechov výkonom 71,52 m z poslednej série, Jakub Kubinec bol piaty (70,06).

Na pražskej Juliske mohlo byť počas mítingu, zaradenému do bronzovej kategórie World Athletics Tour, maximálne 500 osôb.

27. ročník Memoriálu Josefa Odložila v Prahe - výsledky Slovákov:

MUŽI

100 m (+0,8 m/s): 1. Veleba (ČR) 10,21 – európsky výkon roka, 2. VOLKO (SR) 10,25, 3. Záleský 10,42, 4. Maslák (obaja ČR) 10,49, C-beh: 1. KOŠÍK 10,97 – osobný rekord, ..., 4. FEDERIČ 11,33, 5. HARASLIN (všetci SR) 11,63

200 m (-0,4 m/s): 1. Maslák (ČR) 20,82 – európsky výkon roka, 2. VOLKO (SR) 20,86, 3. Polák 20,88, 4. Veleba (obaja ČR) 20,96, C-beh: 3. KOŠÍK 22,46, 6. FEDERIČ 22,87, 7. HARASLIN (všetci SR) 23,00

oštep: 1. Vadlejch 83,78, 2. Frydrych 81,22, 3. Jílek (všetci ČR) 78,99, 4. MICHALEC 71,52, 5. KUBINEC (obaja SR) 70,06

ŽENY

800 m: 1. Mezuliáníková (ČR) 2:04,68, 2. PUTALOVÁ (SR) 2:05,80, 3. Vondrová (ČR) 2:06,34

oštep (Memoriál D. Zátopkovej): 1. Ogrodníková 64,22, 2. Tabačková (obe ČR) 57,24, ..., 8. J. HANULIAKOVÁ (SR) 42,26