Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Atletika

Brit Kerr zdolal na 1500 m na atletických MS Ingebrigtsena

Na snímke britský reprezentant Josh Kerr oslavuje zlatú medailu v behu na 1500 m na majstrovstvách sveta v atletike v maďarskej Budapešti 23. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Ingebrigtsen túžil získať svoj prvý titul majstra sveta, no rovnako ako pred rokom mu to znemožnil Brit.

Budapešť 23. augusta (TASR) - Brit Josh Kerr triumfoval v behu na 1500 m na atletických MS v Budapešti časom 3:29,38 min. Znemožnil tak úradujúcemu olympijskému šampiónovi disciplíny Jakobovi Ingebrigtsenovi zabojovať na podujatí o double. Ingebrigtsen skončil strieborný výkonom 3:29,65 a zlato môže získať už iba na päťtisícke. Druhý z favorizovaných nórskych atlétov už v stredu večer uspel, Karsten Warholm získal tretie zlato z MS na trati 400 m prek., keď vyhral v čase 46,89.

Ingebrigtsen túžil získať svoj prvý titul majstra sveta na trati 1500 m, no rovnako ako pred rokom mu to znemožnil Brit. Na MS v Eugene to bol Jake Wightman, ktorý v Budapešti pre zranenie chýba. V metropole Maďarska sa ním stal 25-ročný Kerr, ktorého najväčším úspechom bol predtým zisk bronzu pod piatimi kruhmi v Tokiu. Tretí v Budapešti dobehol ďalší Nór Narve Gilje Nordaas (3:29,68).

Warholm sa vrátil na trón disciplíny opäť po štyroch rokoch. Pred rokom na MS do Eugene neprišiel po zranení v ideálnej forme a obsadil 7. miesto. Druhý skončil víťaz mítingu PTS v Banskej Bystrici Kyron McMaster, ktorý pre Britské Panenské ostrovy vybojoval vôbec prvý cenný kov z MS v histórii. Tretí dobehol Američan Rai Benjamin v čase 47,56. Obhajca titulu Alison dos Santos z Brazílie skončil na piatom mieste v čase 48,10.

Zlatú medailu zo ženskej žrde zavesili na krk Američanke Katie Moonovej i Austrálčanke Nine Kennedyovej. Obe skočili svetový výkon roka 490 cm a mali identický zápis. Následne využili možnosť, ktorú im ponúkajú pravidlá, a dohodli sa, že neabsolvujú rozoskakovanie o majstrovský titul. Američanka tak obhájila titul z Eugene. Moonová a Kennedyová napodobnili skokanov do výšky Gianmarca Tamberiho a Mutaza Essu Baršima, ktorí presne to isté predviedli pod piatimi kruhmi v Tokiu. Bronz v Budapešti získala úradujúca majsterka Európy Wilma Murtová, ktorá prekonala latku vo výške 480 cm.

Majsterkou sveta v behu na 400 m sa stala Marileidy Paulinová. Reprezentantka Dominikánskej republiky potvrdila pozíciu hlavnej favoritky a zvíťazila s prehľadom v čase 48,76 s. Striebro získala Poľka Natalia Kaczmareková (49,57), ktorá získala prvú individuálnu medailu z významných podujatí. V zbierke už má dva cenné kovy zo štafiet z olympiády v Tokiu. Bronz pre Barbados vybojovala Sada Williamsová výkonom 49,60.