Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Atletika

Etiópčanka Shankuleová triumfovala v maratóne za 2:24:23 h

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Preteky sa išli v réžii Etiópčaniek, už zhruba na 30. kilometri sa všetky štyri zástupkyne tejto krajiny odpútali od súperiek.

Budapešť 26. augusta (TASR) - Etiópska bežkyňa Amane Beriso Shankuleová sa stala víťazkou maratónu žien na atletických MS v Budapešti. Zaznamenala čas 2:24:23 h. Striebro získala jej krajanka a obhajkyňa titulu Gotytom Gebreslaseová výkonom 2:24:34, po bronzovú medailu si dobehla Maročanka Fatima Ezzahra Gardadiová za 2:25:17.

Preteky sa išli v réžii Etiópčaniek, už zhruba na 30. kilometri sa všetky štyri zástupkyne tejto krajiny odpútali od súperiek. Tridsaťjedenročná Shankuleová predviedla rozhodujúci útok približne na 35. kilometri. Získala prvú medailu z významných podujatí, no minulý rok sa už zaskvela, keď vyhrala maratón vo Valencii v treťom najlepšom čase histórie 2:14:58. Dvom Etiópčankám došli sily a Gardadiová si tak vlastným tempom prišla po tretiu priečku.

MS v Budapešti - maratón žien:

1. Amane Beriso Shankuleová 2:24:23 h, 2. Gotytom Gebreslaseová (obe Et.) 2:24:34, 3. Fatima Ezzahra Gardadiová (Mar.) 2:25:17, 4. Lonah Chemtai Salpeterová (Izr.) 2:25:38, 5. Yalemzerf Yehualawová (Et.) 2:26:13, 6. Rosemary Monica Wanjiruová 2:26:42, 7. Selly Chepyego Kaptichová (obe Keňa) 2:27:09, 8. Nazret Welduová (Eri.) 2:27:23, 9. Lindsay Marie Flanaganová (USA) 2:27:47, 10. Dolshi Tesfuová (Eri.) 2:28:54