< sekcia Atletika

Katerinka Czaková sa v Dudinciach bude snažiť o miestenku na OH

Slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková počas chôdze na 50 km žien na MS v atletike v katarskej Dauhe 28. septembra 2019. Foto: TASR - Martin Baumann

Jubilejný 40. ročník Dudinskej päťdesiatky bude zároveň aj národný šampionát. V rámci neho bude Katerinka Czaková bojovať o svoj ôsmy titul na 20 km trati.

Dudince 17. marca (TASR) - Slovenská reprezentantka v chôdzi Mária Katerinka Czaková sa pokúsi na sobotnej Dudinskej päťdesiatke priblížiť k účasti na olympijských hrách. Zároveň zabojuje o svoj ôsmy titul majsterky Slovenska na dvadsaťkilometrovej trati.

"Čaká ma dvadsiatka, ku ktorej som sa vrátila po špecializácii na 50 km. Sama som zvedavá, ako mi to teraz pôjde. Teším sa, že si konečne zasúťažíme. Chcela by som sa priblížiť k limitu 1:31:00 h. Keby sa mi to podarilo, vylepšila by som si renkingové postavenie v boji o OH. Môj osobák spred troch rokov je o tri sekundy slabší, takže potrebujem zájsť osobák alebo sa k nemu čo najviac priblížiť," povedala Czaková pre web atletika.sk.

Na pretekoch bude ťažiť z trojtýždňovej prípravy v talianskom vysokohorskom stredisku Melago: "Sústredenie dopadlo dobre, nachodila som kvalitný objem vrátane ťažších tréningov. V každom prípade mám za sebou kvalitnú prípravu, už ju len zúročiť," povedala 32-ročná chodkyňa, ktorej na sústredení robila spoločnosť česká reprezentantka, strieborná medailistka z ME 2018 na 20 km Anežka Drahotová: "Potešilo ma, že sme v našej skupine mali aj inú ženu, s ktorou som mohla na sústredení niečo odtrénovať. Anežka mala menšie zdravotné problémy, dávala sa aj dokopy, ale určite bolo fajn, že som mala niekedy s kým trénovať. Anežka má austrálskeho trénera, ale pre lockdown nemohla cestovať a hľadala možnosti ku komu sa pridať. My sme ju radi privítali."

Jubilejný 40. ročník Dudinskej päťdesiatky bude zároveň aj národný šampionát. V rámci neho bude Katerinka Czaková bojovať o svoj ôsmy titul na 20 km trati. V 34-člennom štartovom poli prihlásených žien ju čakajú kvalitné súperky. Viaceré z nich majú osobné rekordy pod 1:30 h – kolumbijské víťazky z Dudiniec z rokov 2018 a 2019 Sandra Arenasová (os. rekord 1:28:03) a Sandra Galvisová (1:30:00), Mexičanka Alejandra Ortegová (1:29:35), Guatemalčanka Mirna Ortízová (1:28:31) či Brigita Virbalyté-Dimšiené z Litvy (1:27:59). "V štartovej listine sú kvalitné pretekárky, budem sa mať s kým ťahať a teším sa na to. Momentálne som 56. v olympijskom renkingu (na OH bude štartovať 60 chodkýň na 20 km – pozn.), ale tým, že som sa v uplynulých troch rokoch venovala viac päťdesiatke, nemám započítané v renkingu kvalitné dvadsiatky. Aby som v ňom figurovala, k tomu mi dokonca chýbali jedny preteky. Absolvovala som v decembri 20 km v Trnave, ale popravde, tie preteky som nezašla nejako veľmi rýchlo. Takže dúfam, že v Dudinciach to rozbalím, dosiahnem lepší čas a poskočím v renkingu," dodala Czaková.