< sekcia Atletika

Matej Tóth bude školákov motivovať k zdravému životnému štýlu

Na snímke zlatý medailista z olympiády v Riu Matej Tóth. Foto: TASR - Branislav Račko

Prvý atlét, ktorý získal pre SR medailu z olympiády, sa stal tvárou 6. ročníka internetového kurzu Hravo ži zdravo.

Bratislava 29. septembra (TASR) – Olympijský víťaz z Rio de Janeiro, chodec Matej Tóth má pred sebou ďalšiu výzvu. Tentoraz sa bude snažiť čo najviac detí priviesť k tomu, aby sa venovali zdravému životnému štýlu a spolu so svojimi rodičmi dbali na zásady pestrej a vyváženej stravy. Prvý atlét, ktorý získal pre SR medailu z olympiády, sa stal tvárou 6. ročníka internetového kurzu Hravo ži zdravo.

Cieľom kurzu je pracovať na zmene stravovacích návykov s dôrazom na správnu skladbu jedálnička a správny stravovací režim. Ďalším cieľom je viesť k pohybu. Zameraný je na deti vo veku od 10 do 14 rokov. "Je to vek, keď deti ešte chcú prijímať informácie a meniť svoje návyky a zároveň si už uvedomujú obsah prijímaných informácií," vysvetlil Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS), ktorá kurz organizuje. Poturnay dodal, že prihliadajúc na cieľ i prioritných adresátov projektu, nemôže byť lepší ambasádor ako 'zlatý' chodec Matej Tóth. "Je nielen športovým, ale aj veľkým ľudským vzorom," uviedol.

Matej Tóth skonštatoval, že každé jedno dieťa, ktoré projekt zaujme a privedie ho k tomu, že bude chcieť zmeniť svoje stravovacie návyky a bude o tom hovoriť s rodičmi, bude úspechom. Verí, že každý jeden pozitívny príklad môže nasledovať ďalší. "Základom je, aby sme ich presvedčili, že stravovať sa zdravo nie je o odriekaní, ale je to súčasťou životného štýlu," uviedol Tóth.

Odborník na výživu a gastroenterológ Peter Minárik, odborný garant projektu, pripomenul fakt, že v súčasnosti podľa prieskumu trpí obezitou a nadváhou viac ako desať percent chlapcov a osem a pol percent dievčat vo veku 10 až 12 rokov. "Platí, že ak sa deti obezity nezbavia, už budú týmto problémom trpieť celý život," upozornil Minárik. Každý pozitívny príklad v úsilí o zmenu je preto podľa neho potrebný. "A práve športový vzor je pre deti výborný impulz," uviedol

Motivácia pre školákov bude o to väčšia, že v rámci súťažnej časti kurzu, ktorej sa môžu zúčastniť žiaci piateho ročníka základných škôl, bude mať 12 najlepších žiakov možnosť zúčastniť sa na tréningu s Matejom Tóthom. Do súťaže môžu od 12. septembra učitelia registrovať svoje triedy, v pondelok 3. októbra sa začína samotná registrácia žiakov. Viac informácií je možné nájsť na webe PKS.

Kurz Hravo ži zdravo doteraz absolvovalo 28.000 detí.