Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Atletika

Perezová má chodecké double, vyhrala aj na 35 km, Czaková 25.

Na snímke slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková sa teší v cieli chôdze mužov a žien na 35 km na majstrovstvách sveta v atletike v Budapešti 24. augusta 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hana Burzalová skončila 28. za 3:02:47, Eme Hačundovej patrilo 31. miesto časom 3:05:43.

Budapešť 24. augusta (TASR) - Španielsko získalo v chodeckých súťažiach na atletických MS v Budapešti všetky najcennejšie kovy, keď si víťazné double po Alvarovi Martinovi pripísala aj Maria Perezová. Po 20 km triumfovala aj na 35 km, v mladej disciplíne vylepšila rekord šampionátu na 2:38:40 h. Z trojice Sloveniek predviedla najlepší výkon Mária Katerinka Czaková, ktorá obsadila 25. priečku výkonom 3:01:53. Hana Burzalová skončila 28. za 3:02:47, Eme Hačundovej patrilo 31. miesto časom 3:05:43.

Preteky mužov a žien na 35 km sa konali paralelne. Perezovú zmiatlo, keď videla v cieli tešiť sa krajana Martina a oslavovala zlato predčasne. Našťastie v tom čase už mala na čele bezpečný náskok, ktorý si budovala už zhruba od polovice trate a nestratila ho ani na záverečnom dvojkilometrovom okruhu. Striebro získala obhajkyňa titulu Kimberly Garciová Leonová z Peru za 2:40:52, po bronz si prišla Grékyňa Antigoni Ntrismpiotiová (2:43:22).

Czaková sa na vrcholnom podujatí predstavila opäť po dvoch rokoch a prvýkrát po absolvovaní materskej dovolenky. "Ak by sme boli v škole, svoj výkon by som ocenila trojkou. Začala som rozumnejšie, našla som si vhodnú skupinu. Trať nebola zlá, ale boli na nej aj nerovnosti. Osobný rekord som si vyrovnala, trochu ma mrzí, že som ho nestiahla aspoň o sekundu," prezradila Czaková pre atletika.sk.

MS v Budapešti - chôdza žien na 35 km:

1. Maria Perezová (Šp.) 2:38:40 h - rekord šampionátu, 2. Kimberly Garciová Leonová (Peru) 2:40:52, 3. Antigoni Ntrismpiotiová (Gréc.) 2:43:22, 4. Viviane Lyrová (Braz.) 2:44:40, 5. Cristina Montesinosová (Šp.) 2:45:32, 6. Evelyn Ingová (Peru) 2:46:18, 7. Serena Sonodová (Jap.) 2:46:32, 8. Olga Chojecká (Poľ.) 2:46:48, 9. Magaly Bonillová (Šp.) 2:47:09, 10. Tereza Ďurdiaková (ČR) 2:49:06, ..., 25. Mária Katerinka CZAKOVÁ 3:01:53, 28. Hana BURZALOVÁ 3:02:47, 31. Ema HAČUNDOVÁ (všetky SR) 3:05:43