< sekcia Atletika

Televízia ARD priniesla nové dopingové odhalenia v Rusku

Doping Foto: TASR/AP

Jeden z bežcov skrytou kamerou nafilmoval 12. januára v športovej hale v Čeljabinsku suspendovaného trénera Vladimira Kazarina pri trénovaní.


Berlín 22. januára (TASR) - Nemecká televízna stanica ARD priniesla nové dopingové odhalenia v ruskej atletike.

„Ak budete stále mlčať, tak ako je to v Rusku obvyklé, nič sa nezmení,“ povedal bežec na 1500 m Andrej Dmitriev, ktorý sa rozhodol pomôcť pri odhaľovaní nekalých praktík. Skrytou kamerou nafilmoval 12. januára 2017 v športovej hale v Čeljabinsku suspendovaného trénera Vladimira Kazarina pri trénovaní. „Robí to, čo robil vždy. Ďalej trénuje. Je to jednoduché. Ak tvrdíme, že sa meníme, ale títo ľudia pracujú ďalej, potom je to pretvárka, sú to lži. Predstierame zmenu, ktorá nie je,“ cituje Dmitrieva internetový portál sportschau.de.

Kazarin nie je podľa jeho slov jediným, ktorý napriek dopingovým praktikám ďalej pracuje: „Určite pracujú s dopingom. Bez dopingu nedokážu trénovať. Kazarin nie je najväčšou rybou. Videl som trénerov, ktorí určite pracovali s dopingom a stále sú tu. Videl som športovcov o ktorých viem, že užívali doping a trénovali s nimi.“ Na najnovšiu reportáž už zareagovala Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). „Ak je na záberoch naozaj potrestaný tréner, potom ruský zväz nedodržal podmienky pre znovuprijatie,“ reagoval generálny riaditeľ IAAF Olivier Gers.