< sekcia Atletika

Tóth zabojuje na Dudinskej 50-ke o tokijskú olympiádu

Slovenský chodec Matej Tóth, foto z archívu. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Tridsaťsedemročný Tóth bude v Dudinciach štartovať už po 22. raz v kariére.

Dudince 23. októbra (TASR) - Slovenský chodec Matej Tóth sa na sobotňajšom 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky pokúsi splniť limit 3:50 h na OH 2020 v Tokiu. Olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 bude mať 11 súperov. Tradičné preteky, ktoré majú štatút podujatia Európskej atletiky (EA), budú podobne ako celý športový rok nezvyčajné. Nielenže sa po 27 rokoch uskutočnia v jesennom namiesto jarného termínu, ale budú ho sprevádzať prísne protipidemiologické opatrenia.

Všetci účastníci – chodci, tréneri, rozhodcovia i ďalší – absolvujú deň pred pretekmi na náklady organizátorov povinný antigénový test na Covid-19 v súlade s aktuálnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR. Navyše zahraniční účastníci Dudinskej päťdesiatky sa museli pri vstupe na Slovensko preukázať PCR alebo antigénovým testom s negatívnym výsledkom nie starším ako 72 hodín.

Celú túto neštandardnú „tortúru“ by malo podstúpiť dovedna 17 chodcov z 8 krajín – tucet mužov a pätica žien. Tóth ako jediný Slovák sa v sobotu ráno o 8.00 h postaví na štart svojej 15. päťdesiatky v kariére, prvej po 392 dňoch od minuloročných MS v Dauhe. "Príprava na dudinské preteky dopadla veľmi dobre. Absolvovali sme sústredenia vo Vysokých Tatrách na Sliezskom dome a na Štrbskom Plese. Maťo v dobrej pohode odviedol na tréningoch naozaj kvalitnú prácu. Tým, že celá sezóna bola neštandardná, prípravu sme trochu modifikovali. Absolvoval viac štartov na kratších tratiach i trochu intenzívnejších tréningov. Záver prípravy, najmä posledných osem týždňov, sme už išli podľa osvedčeného receptu,“ uviedol v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku Slovenského atletického zväzu Tóthov kouč Matej Spišiak. „Netlačili sme zbytočne na pílu. Zamerali sme sa na to, aby náročné objemové tréningy absolvoval s dobrým pocitom, aby sa nepretočil a na splnenie limitu bol pripravený s väčšou rezervou,“ dodal Spišiak pre web atletika.sk.

Na štarte bude okrem Tótha ďalší trojnásobný víťaz podujatia (2010, 2014, 2016) Poliak Rafal Augustyn s osobným rekordom 3:43:22. V štartovej listine figurujú aj siedmy z MS 2019 v Dauhe Carl Dohmann z Nemecka, juhoamerický rekordér (3:42:57) Ekvádorčan Andrés Chocho i ďalší špičkoví Poliaci, ktorí budú mať v kúpeľnom mestečku na juhu stredného Slovenska národný šampionát.

Tridsaťsedemročný Tóth bude v Dudinciach štartovať už po 22. raz v kariére. Premiéru mal v roku 1997 v žiackej súťaži na 3 km, päťdesiatku si najskôr len oťukával, keď v rokoch 2003, 2006, 2007 ju išiel len ako plánovaný test bez úmyslu dokončiť celé preteky. Prvý raz ju zvládol celú v roku 2009: skončil druhý za Francúzom Yohannom Dinizom a utvoril slovenský rekord 3:41:32 h.

„Kľúčové je splniť limit, každý lepší výkon je len plus,“ zdôraznil Spišiak. „Maťo je pripravený tak, že ak sa nevyskytnú nijaké nepredvídané ťažkosti a preteky sa budú vyvíjať dobre, môže dosiahnuť špičkový výkon. Verím, že zúročí kvalitnú prípravu. Som optimista a verím, v dobrý výsledok, no k päťdesiatke musíme vždy pristupovať s rešpektom. Inak to nebude ani teraz.“