< sekcia

Na ME Slováci v medailovom ťažení. Zlato pre hliadku singlistov

Na archívnej snímke slovenská hliadka v zložení Michal Martikán (uprostred), Matej Beňuš (vpravo) a Alexander Slafkovský na stupni víťazov v kategórii C1 hliadok mužov. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASR/AP

Prvý kov získal singlista Matej Beňuš. Druhú bronzovú medailu nečakane pridal seniorský debutant - mladý kajakár Andrej Málek. Blízko k medaile boli v tímoch boli kajakári Halčin, Málek a Grigar.

Markkleeberg 30. mája (TASR) - O prvý vzácny kov sa na 16. ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu postaral pre slovenskú výpravu singlista Matej Beňuš. Skončil bronzový, keď ho od zlatého Slovinca Savšeka delilo 2,48 sekundy, striebro so stratou 0,45 sekundy získal Nemec Sideris Tasiadis. Nedarilo sa obhajcovi titulu Alexandrovi Slafkovskému, so šiestimi trestnými sekundami až šiestemu.

Druhú bronzovú radosť pre Slovákov vyplavil umelý kanál v nečakanej podobe. Tretiu priečku mladého kajakára Andreja Máleka očakával málokto, pred ním figurovali už len víťazný Francúz Neveu a druhý Nemec Alexander Grimm. Ďalší slovenský kajakár vo finále Martin Halčin skončil s dvoma vynechanými bránkami na 15. mieste.

V pretekoch tímov sa slovenskí singlisti Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš vrátili na zlatý piedestál, ktorý vlani vo Viedni opustili s bronzom. Zvíťazili s náskokom 2,67 s pred Čechmi a 4,21 sekundy pred Britmi. Po dvoch sobotňajších bronzoch sa tak mohla nad kanálom rozozvučať slovenská hymna

Tesne pred finále sa prehnal nad Kanuparkom silný dážď, no trvalo len pár minút, aby sa silný vietor utíšil, zasvietilo slnko a singlisti mali prijateľné počasie. Doprialo aj Matejovi Beňušovi, a to nečakaným spôsobom. "Som prekvapený, že s takou jazdou mám medailu," hneď reagoval. "Celú spodnú polovicu trate som bojoval, bola až nezrozumiteľne v druhej časti postavená na ľavákov. Na prvom medzičase som mal náskok 3,5 sekundy, v spodnej časti som neurobil žiadnu väčšiu chybu a náskok stratil."

Beňuš si rozšíril zbierku

Bronz teší, Matej Beňuš si rozšíril zbierku na ME na tri individuálne medaily (0-1-2). "S minima som vyťažil maximum, na dvoch ľavákov, ktorí ma zdolali, som časovo nemal. Spokojný som, no nemám k tomu aj primeranú radosť. Praváci to mali nesmierne ťažké, inak sme však chodiť nemohli, buď by sme príliš riskovali, alebo sme si museli zvoliť cestu naokolo bránky. Nesmel som sa plašiť, začať bolo treba pokojne. Táto medaila ma určite povzbudila, sú to druhé najdôležitejšie preteky v sezóne, takže som veľmi spokojný."

Slovenský singlista Matej Beňuš
Foto: TASR/Michal Svítok


Aj tréner Juraj Minčík svojho zverenca chválil, pretože postavené bránky priali viac ľavákom a brzdili pravákov, ako Mateja Beňuša. "Keď sa na to odborne pozrieme, sme veľmi neradi, keď sa takáto trať postaví, lebo to nie je vierohodné a predovšetkým rovnaké. Toto by sa nemalo stávať aj preto, že sa jazdí na desatinky, stotinky. Samozrejme, praváci, či ľaváci začali okamžite inak rozmýšľať, Ak v F1 sú zákruty pre všetkých rovnaké, u nás, keď sa pádluje na jednu, druhú ruku, je to iné. Rozšírila sa aj miera taktiky pre pravákov, ak nechceli extrémne riskovať, museli zvoliť niektoré prejazdy na er zadom, a to je hneď sekunda, dve navyše. Napríklad Maťo do polovici trate viedol o tri, štyri sekundy a dole to všetko na ľavákov, ktorí mali v závere miernu výhodu, stratil. Kto je však výnimočný, mal by aj napriek tomu vyhrávať."

Tri jazdy a bronz na ME, doslova rýchlovka. Juraj Minčík: "Boli sme tu prezieravo pred tromi týždňami na sústredení, lebo sme vedeli, že tréningov bude málo. Pojazdili sme si, no vždy je lotória kto čo postaví, pretože stavitelia sa žrebujú. Štastie však praje pripraveným. Veľmi som optimista nebol, že Matej vydrží na medailovom mieste, za ním štartovali ešte dvaja ľaváci, Čech Ježek to našťastie pokazil. Matej si zaslúži poďakovanie, celý víkend to nebolo stopercentné na vode, no napriek tomu získal medailu, čo teší dvojnásobne."

Bronzový kajakár Andrej Málek si mohol v duchu odratúvať, kto ho ešte preskočí vo finálovom poradí. Keď už bolo jasné, že mu pripadne bronz, už sa mohol oddávať radosti. "Finálová jazda bola dobrá, jedna chybička ma trochu mrzí, no na takejto trati sa ťažko všetkému vyhnúť. Bolo to s jedným ťukom, ten najviac mrzí, no loď mi šla tak, ako som si predstavoval."

Druhý kov pridal Málek

Andrej Málek, zverenec Pavla Ostrovského v bratislavskom ŠKP, si ťukol v semifinále poslednú bránku. "Vždy to mrzí," povedal, "vo finále však všetci idú cez bránky natesno, ťuky sa pritrafia, nikto nekalkuluje, či niečo vypustí."

Pohľad na tabuľu hrial. "Sú to moje prvé majstrovstvá Európy medzi seniormi, dúfal som, že skončím v prvej dvadsiatke, s ňou by som bol spokojný, takže je zrejmé, že som sa trošku prekvapil. Na začiatku sezóny som zmenil loď, trochu mi to pomohlo, som s ňou spokojný. A keď sa to rozbehne, už to ide a naopak, keď sa na začiatku trápite, ťažko sa dostávate do správneho tempa. Keď je medaila, je to už ozajstný úspech. Všetko sa maže, aj ten finálový ťuk, teraz prežívam šťastné chvíle. Nejaké ciele ma lákajú, no predčasné by bolo o nich hovoriť, aj o olympiáde, kam si treba vyjazdiť miestenku."

Na snímke juniorský vicemajster sveta kajakár Andrej Málek prekonáva bránku počas finálovej jazdy Majstrovstiev sveta juniorov a U23 na kanáli vodnoslalomárskeho areálu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 20. júla 2013.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Tréner reprezentácie kajakárov Peter Cibák: "My sme od Andreja dosť čakali, potešilo, že to prišlo takto rýchlo, dokázal to už na nedávnych majstrovstvách sveta do 23 rokov s bronzom, je v ňom veľká perspektíva. Výborne sa s ním spolupracuje, vychádzame dobre, a to je základ všetkého, dá si vždy poradiť. Teraz máme silnú trojku kajakárov, v ktorých sa ukrýva veľa, buď to vyjde jednému, alebo druhému."

Vodný slalom: Spomienka na tri sobotňajšie medaily Slovákov


Blízko k medaile boli v tímoch boli kajakári Halčin, Málek a Grigar. Neustále svietili na 2. mieste a až predposlední štartujúci Briti a poslední Nemci ich zosunuli na 4. priečku.

Kuriozita sa zrodila ku koncu sobotného programu a vyvolala rôzne dohady. Podľa rozhodnutia jury fúkalo počas jázd posledným trom hliadkam singlistov tak výrazne, že umožnili Slovincom štart opakovať. Ak by zajazdili najrýchlejší čas, tak by sa menilo poradie a ohrozilo sa aj zlato slovenského tímu. Aj on dostal ponuku na opakovanie štarte, tú však odmietol. Nakoniec spravodlivosť zvíťazila a Slovinci obsadili až 9. miesto.

Stopka pre Martikána

O vzácne kovy sa usilovali vo finále aj slovenskí singlisti, no už bez Michala Martikána. Kým obhajca titulu Alexander Slafkovský postúpil do finále z 2. miesta v semifinále a Matej Beňuš zo šiesteho, vlaňajší vicemajster Michal Martikán obsadil medzi 20 semifinalistami až 18. miesto. Na príčine bolo 50 trestných sekúnd na bránke číslo 7.

Na snímke slovenský reprezentant Michal Martikán počas semifinálovej jazdy kategórie C1 na majstrovstvách Európy v kanoistike na divokej vode vo Viedni v sobotu 31. mája 2014.
Foto: TASR/Michal Svítok


Dodatočná penalizácia

Michalovi Martikánovi dlho svietili v predbežných výsledkoch len dve trestné sekundy a 50-ku mu namiesto nich pripísali až dodatočne. Podľa jury si odsunul bránku a neprešiel ju. Vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký dlho konzultoval v dovolaní na osudný moment so šéfom rozhodcov, no nepochodil. Podľa pravidiel aj keď traja rozhodcovia na bránke sa zhodnú, ďalší dvaja videorozhodcovia môžu mať pochybnosti, a potom sporný moment vyrieši jury. "Tentoraz sa obrátila moderná technika proti nám," povedal Róbert Orokocký. "Michal dostal 50-ku na bránke číslo sedem, hlavný rozhodca i videorozhodca ju potvrdili, na tomto fakte sa už nič nedalo zmeniť."

Michal Martikán vnímal rozruch okolo seba s rozvahou a pokojne vysvetliť celý moment. "Zo spodku som tyčku videl, v bránke som bol natesno s hlavou, myslel som si, že je to v poriadku, rozhodcovia však dodatočne rozhodli, že nie. Treba to prijať, aj keď si nemyslím, že to bolo stopercentné rozhodnutie, no už to nezmením."

Študoval aj video. "Pozrel som si ho, ale to je ťažké, keď to pozeráte z jedného uhla pohľadu. Najlepšie som to videl z vody, bol som tam naozaj veľmi natesno, nebola to však jednoznačná päťdesiatka, o ktorej by som mohol povedal, že sa rozhodlo správne."

Emócie a sklamamie

Prežívanie býva často emotívne a u Michala Martikána je to aj teraz. "Vždy to bolo ťažké a stále to je ťažké, lebo mi záleží na tom, ako jazdím. Samozrejme, že ma to veľmi mrzí. Tento kanál som vždy chválil a aj ho budem, som rád, že som si tu zatrénoval a pretekal. Inak samotná semifinálová jazda bola aj o pár drobných chybách a aj sila v zábere ešte nebola úplná. V semifinále som ešte na doraz nemusel zaberať, rezervy tam boli jednoznačne, myslel som si, že úplne zo seba sily vydám až vo finále."

Vodný slalom-ME: Michal Martikán skončil v semifinále


Sklamania patria k športu, aj u päťnásobného olympijského medailistu Michala Martikána. "Asi som naštvatý vnútorne, no navonok sa kontrolujem. Je to neúspech, keď sa niečo nepodarí, tak to zamrzí a keď vám ešte dodatočne pripíšu trestné sekundy, o to viac."

Jozef Martikán, tréner a otec, prejazd 7. bránky nevidel. "Prebiehal som okolo nej, no je to zvláštne, že keď rozhodcovia na bránke ukazujú ťuk, tak videorozhodca môže s ich názorom polemizovať a verdikt prehodnocovať. Väčšinou sa tak nerobí, lebo sa zhadzuje tým aj názor rozhodcov. Okolie pri bránke zareagovalo v prospech Miša, no ono nerozhoduje. Viacerí tvrdili, že päťdesiatka nebola, no nedá sa s tým už nič robiť. Strašne ma to mrzí, bola to trochu jazdecká chyba, ešte si myslel, že to pred valcom strhne, no valec mu loď skôr pustil ako to strhol a tyčku ťukol zvonku. Inak bol Mišo pripravený dobre, síce nikdy neviete ako to dopadne, no v tréningu to bolo v pohode a myslím si, že vo finále by sa ešte zrýchlil."

Obaja slovenskí kajakári boli súčasťou 15-členného finále a obaja sa ukázali pri semifinálových postupových jazdách v tom najlepšom svetle. Piateho Halčina delilo od najrýchlejšieho času Grimma 1,77 s, 12. Andreja Máleka 3,47, keď si navyše aj ťukol smoliarsky záverečnú bránku.

Finálové výsledky

C1m: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 97,70 (2), 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 98,15 (2), 3. Matej Beňuš (SR) 100,18 (0), 4. Luka Božič (Slovin.) 100,42 (0), 5. Aleksandr Lipatov (Rus.) 102,12 (0), 6. Alexander Slafkovský (SR) 102,15 (6)

K1m: 1. Boris Neveu (Fr.) 90,80 (0), 2. Alexander Grimm (Nem.) 92,07 (0), 3. Andrej Málek (SR) 94,02 (2), 4. Daniele Molmenti (Tal.) 94,14 (0), 5. Peter Kauzer (Slovin.) 94,71 (0), 6. Jiří Prskavec (ČR) 95,72 (2), .... 15. Martin Halčin (SR) 203,03 (104)

C1ž: 1. Kimberley Woodsová 123,13 (4), 2. Mallory Franklinová (obe V. Brit.) 125,85 (4), 3. Nuria Vilarrublová (Špan.) 127,89 (4), 4. Julia Schmidová 124,13 (4), 5. Viktoria Wolffhardtová (obe Rak.) 128,88 (2), 6. Eilidh Gibsonová (V. Brit.) 125,43 (6)

3xC1m: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 115,03 (6), 2. Česko (Michal Jáně, Stanislav Ježek, Tomáš Rak) 117,70 (2), 3. Veľká Británia (David Florence, Ryan Westley, Adam Burgess) 119,24 (4)

3xK1m: 1. Nemecko (Sebastian Schubert, Hannes Aigner, Alexander Grimm) 105,76 (2), 2. Veľká Británia (Richard Hounslow, Joseph Clarke, Bradley Forbes-Cryans) 108,01 (0), 3. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro) 109,81 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 111,08 (4)

3xC1ž: 1. Španielsko (Nuria Vilarrublová, Klara Olazabalová, Annebel, Van Der Knijffová) 158,72 (16), 2. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Tereza Fišerová) 160,41 (10), 3. Veľká Británia (Kimberley Woodsová, Mallory Franklinová, Eilidh Gibsonová) 161,19 (16)

Výsledky semifinále

C1m: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 95,07 (0), 2. Alexander Slafkovský (SR) 97,84 (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) 99,62 (0), ...6. Matej Beňuš 101,04 (2), nepostúpil 18. Michal Martikán (obaja SR) 148,03 (50)

K1m: 1. Alexander Grimm (Nem.) 93,80 (0), 2. Samuel Hernanz (Špan.) 94,84 (2), 3. Joseph Clarke (V. Brit.) 95,14 (0), ...5. Martin Halčin 95,57 (0), 12. Andrej Málek (obaja SR) 97,27 (2)
.